Gündem Haberleri

  Milli irade 78 yaşında

  Hürriyet Haber
  23.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Egemenlik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, yaptığı konuşmada, ‘‘Eksikliklerimize rağmen, yaşattığımız, yücelttiğimiz demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizle övünç duyuyoruz’’ dedi.

  TBMM, kuruluşunun 78. yıldönümünü, Milli Egemenlik Haftası olarak görkemli törenlerle kutlayacak. Kutlamalar, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in TRT'de yaptığı konuşmayla başladı. Çetin, ‘‘Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı yöneten, ulusal irade temeline dayalı olarak özünde demokrasi ile bütünleşen, cumhuriyeti kuran en üstün güç olan Meclis, güvencemizdir’’ dedi. Halk iradesine bağlı ve ulusu bu iradenin ışığı altında çağdaşlığa taşıyan bir başka parlamentonun, dünya tarihinde görülmediğini belirten Çetin, ‘‘Bu yüce Meclis, ulusumuzu hızlı adımlarla gerçek ve çağdaş demokrasiye taşımış ve bu çabalarını bugün de aynı özen ve içtenlikle sürdürmektedir. Bütün eksikliklerimize karşın, bugün kurduğumuz, yaşattığımız, yücelttiğimiz demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizle övünç duyuyoruz’’ dedi.

  Törenler bugün sabah saat 09.00'da TBMM'deki Atatürk anıtı önünde yapılacak saygı duruşu ile başlayacak. Bu yıl da Birinci Büyük Millet Meclis'nde anma törenleri düzenlenecek. Çetin, saat 11.30'da TBMM tören salonunda devlet protokolünün kutlamalarını kabul edecek.

  Öğleden sonra TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplanacak. Açış konuşmasını Çetin yapacak. Daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Genel Kurulu'a seslenecek. TBMM temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve yöneticileri de özel oturumda konuşma yapacaklar. TBMM Başkanı Çetin, gece TBMM Tören Salonu'nda resepsiyon verecek. Aynı saatlerde Meclis bahçesinde halk müziği, pop müziği sanatcıları ile halk oyunları topluluklarının katılımıyla gösteriler yapılacak. Havai fişek, ses ve ışık gösterilerinin ardından program sona erecek. Konser için Kayahan, Tarkan ve Mustafa Sandal'ı düşündüğü, sanatçıların yurtdışında olması nedeniyle organizasyonun gerçekleşmediği belirttiler. Yöneticiler, ‘‘Bugün sahne alacak sanatcı arkadaşlarımız tek bir kuruş bile istemediler. Hatta yol paralarını dahi kendileri çekti’’ dediler.

  23 Nisan'ın 23 şanslısı

  21'inci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı YEKÜV, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle eğitiminde başarılı 23 ilköğretim öğrencisine giyecek yardımı sağladı, ayrıca başarıları sürdükçe burs verme kararı aldı. Vakfın Mecidiyeköy Kürtür Merkezi'nde dün düzenlenen törende konuşan Vakıf Başkanı Gülbin Sözen, 29 Ekim'de de Kars'ın Digor İlçesi'nden seçilen 29 genç öğrenciyi himayelerine alacaklarını bildirdi.

  44 ülkenin çocukları Demirel'le bayramlaştı

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT'nin düzenlediği ‘20. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ nedeniyle Türkiye'ye gelen 44 ülkeden yüzlerce çocuğu Çankaya Köşkü'nde konuk etti.

  Çocuklar, sunucu Halit Kıvanç tarafından ‘‘Türk milleti ona ‘Baba' der’’ diye tanıttığı Demirel’in elini öperek, birer hediye verdiler. Demirel de ülkelerinin otantik giysileri içindeki çocukları tek tek yanaklarından öperek onlara 100 ülkenin çocuk şiirlerinin yeraldığı birer kitap ile kalem hediye etti.

  Çocukların bayramını kutlayan Demirel, ‘‘Gelecek sene yine gelin. Gelecek sene daha çok ülkeden gelin. Ve bir gün 100 ülkeden çocuk geldiğini görürsem çok mutlu olurum’’ dedi. Dünyanın küçüldüğünü anlatan Demirel, gelecekte dünya çocuklarının bütün insanlığın çocukları olacağını söyledi. Demirel, ‘‘Bizim çocuklarımızın bayramına onlar neşe katıyor, onu güzelleştiriyor. Böylece, 23 Nisan Bayramı yalnız Türk çocuklarının bayramı değil, bütün çocukların bayramı oluyor’’ diye konuştu. Demirel, bu bayram sayesinde dünya çocuklarının birbirlerini savaş meydanlarında tanıyıp kavga etmek yerine, daha çocuklukta birbirlerini sevmeyi öğrendiklerini de vurgulayarak, ‘‘Bu, geleceğin barış içinde yaşayan dünyasına atılmış fevkalade önemli bir adımdır’’ dedi.Demirel, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'nin 5 yıl süreyle sponsorluğunu üstlenen Rahmi Koç'u tebrik etti.

  ‘Şiddetsiz’ yayın sözü

  ‘Medyada Şiddete Hayır Kampanyası’nı sürdüren Özel Yüzyıl Işıl İlköğretim Okulu öğrencilerine Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve yazarları destek verdi. 13 Mart'ta başladıkları kampanya için daha önce Başbakan Mesut Yılmaz'dan da destek alan öğrenciler, dün Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Başyazar Oktay Ekşi ve Hürriyet Yazarı ve Yazıişleri Müdürü Tufan Türenç'i ziyaret ettiler. Kampanyayı yürüten Murat Alemdaroğlu, Doğan Yalçındağ, Nur Terün, Burçak Önen, Yılmaz Kocagöz ve Barlas Özemek, Ertuğrul Özkök'ten gazetede şidddet içeren yayınlara yer vermemesini istediler. Özkök, ‘‘İnsanlar, bazen büyük dersleri çocuklardan alıyorlar. Hürriyet bir süre önce bu tür yayınları durdurma kararını almıştı. Size söz veriyorum, iç dünyanızı karartacak, sizi üzecek yayınlardan kaçınacağız. İstediklerinizi dikkate alacağız, fakat yine de hatalarımız olursa bizleri uyarın’’ dedi. Oktay Ekşi, çocuklara kendisinin Basın Konseyi Başkanı da olduğunu hatırlatarak, ‘‘Biz yaşı büyükler bu işi daha önce yapmalıydık. Basın Konseyi'nin ilkelerinden biri de bu doğrultuda. Şiddet öngören yayınlara ‘hayır' diyoruz’’ dedi. Hürriyet Yazarı Tufan Türenç ve spor yazarları da öğrencilerin kampanyasına katıldı. Öğrenciler, imza defterini daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sunacaklarını söylediler.

  Demirel: Milli egemenlik rejimin hayat kaynağı

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, ‘Milli egemenlik’ ilkesinin, çağdaş devletin ve demokratik rejimin hayat kaynağı olduğunu belirtti. Demirel, ‘‘Milletimizin, devletimizin ve rejimimizin varlığının geleceğinin teminatı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir’’ dedi. TBMM'nin 78'inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Demirel, karanlığa hapsedilmek istenen Türk milletinin, kendi kaderine el koyarak tarihin akışını değiştirdiğini söyledi. Demirel, TBMM'nin en zor dönemlerde, milletin iradesi doğrultusunda ağır sorumluluklar üstlendiğini vurguladı. Demirel, 23 Nisan'ın dünya çocukları için bir dostluk, kardeşlik ve barış bayramı haline geldiğini kaydetti.

  Işık, Kağızmanlı öğrencileri konuk etti

  Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu öğrencileri, Kars'ın Kağızman İlçesi'nden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İstanbul'a davet ettiği 20 öğrenciyi ağırladı. Önceki gün İstanbul'a gelen Kağızmanlı öğrenciler, İstanbul'un çeşitli tarihi mekanlarını gezdiler, eğlence merkezlerinde oyunlar oynadılar. Konuk öğrenciler, dün de okulun spor salonunda Demet Akbağ, Akın, Seçil, Hazal, Cemali, Gülen, Ragga Oktay ve Mavi Balık Grubu'nun katıldığı şölende doyasıya eğlendiler. Ünlü sanatçılardan imzalı fotoğraflarını alan ve onlarla hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, İstanbul da geçirdikleri güzel anları hiç unutmayacaklarını belirttiler. Okul Müdürü Faika Topal, etkinliğin süreceğini bildirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı