Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli halterci hakkında şok iddia

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, 56 kiloda mücadele eden milli halterci Gülbeyi Akti'nin, doping kontrolünden kaçarak Isparta'daki milli takım kampını terk ettiğini, milli sporcu hakkında soruşturma başlattıklarını ve gerekeni yapacaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Akkuş, yaptığı açıklamada, Isparta'daki kamptan ayrılan Gülbeyi Akti hakkında soruşturma başlattıklarını ve soruşturma sonucunda sporcunun muhtemelen ceza alacağını bildirdi.

Çarşamba günü Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) yetkililerinin doping kontrolü için kampa geldiğini ve burada tüm sporcuların numune vermesi gerektiğini belirten Akkuş, Gülbeyi Akti'nin bir anda ortadan kaybolduğunu söyledi.

Gülbeyi Akti'ye ulaşamadıklarını vurgulayan Akkuş, “Arkadaşlarımız gereken raporu tuttu. Gülbeyi için soruşturma başlattık, artık gereken yapılacak” ifadelerini kullandı.

Akkuş, milli sporcuya 2 yıla kadar ceza verilebileceğine işaret ederek, şunları söyledi: “Artık, 'hayırlısı olsun' diyelim. Gereken soruşturmayı başlattık. TMOK da rapor tutuyor. O da yakın zamanda elimize ulaşır. Tüm sporcularımızın her an doping kontrolüne girecek şekilde hazır olması gerekirdi ama Gülbeyi büyük bir hata yaptı. Dolayısıyla yapacağımız soruşturmanın ardından muhakkak ceza alacaktır.”

Spordan men cezası alacak”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Rüştü Güner de olayı doğrulayarak, konuyla ilgili rapor hazırlandığını ifade etti.

Güner, Gülbeyi Akti'nin kural hatası yaptığını vurgulayarak, “Şu anda rapor da hazırlanıyor. Numune vermeden kampı terk etti. Bununla ilgili olarak sporcuya yasal işlem yapılacaktır. Doping yapmak kural ihlalidir. Bu kapsamda numune vermemesi de yasal işlemi gerektirir. Bununla ilgili olarak cezai işlem başlatacağız” dedi.

Kural hatasının spordan men cezası gerektirdiğine dikkati çeken Güner, “Doping örneği vermemek kural hatasıdır. Muhtemelen spordan men cezası alacak. Gülbeyi'nin yaptığı 2 yıla kadar spordan men cezasını gerektiriyor. Yani 2 yıl boyunca müsabakalardan men edilebilir” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz