« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli güreşçilere ziyaret

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, eylül ayında İstanbul'da yapılacak 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nın organizasyonunda başarılı olacaklarından şüpheleri olmadığını belirterek, sporculardan madalya beklediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yunus Akgül ile Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezi'nde kamp yapan Grekoromen Güreş Milli Takımı'nı ziyaret etti.

Akgül, burada yaptığı açıklamada, İstanbul'da eylül ayında düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'na hazırlanan milli takımdan öncelikle madalya ve 2012 Londra Olimpiyatları'na vize almalarını beklediklerini ifade etti.
Uzun bir aradan sonra Türkiye'nin Dünya Güreş Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağını belirten Yunus Akgül, şöyle devam etti:

“İşin organizasyon boyutuyla ilgili en ufak bir şüphemiz yok. Çok büyük organizasyonları başarıyla gerçekleştirmiş bir ülkeyiz. Bu organizasyonu da başarıyla yapacağız. Sporcularımızdan madalya beklentimiz var. Güreş, halterle birlikte en çok madalya aldığımız branşlarımızdan birisi. Ata sporumuz. En kötü olduğu dönemde dahi madalya getirmiş bir spor branşı. Kendi evimizde olmanın avantajını da kullanıp, hem grekoromende hem serbestte kürsüye çıkmak istiyoruz.”
Güreş Federasyonu yönetiminin bununla ilgili planlamalarını yaptığına değinen Akgül, başarılı olacaklarından şüphesi bulunmadığını vurguladı.

“ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER TÜRKİYE'DE DE GÜREŞMELİ”

Akgül, salon sporlarında seyirci probleminin olduğuna, bunun için federasyonların çalışma yapmaları gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Son olarak Avrupa Judo Şampiyonası'nı düzenledik. Maalesef seyircisiz gerçekleşti. Salonlara direkt seyirci büyük turnuvalarla gelmez. Kendi içimizde yaptığımız organizasyonlarla bu işi çözmemiz gerekiyor. Ben bir güreşseverim. Nazmi gibi, Selçuk gibi güreşçileri izleyemeyeceksem niye o turnuvaya gideyim? Seyirci de böyle düşünür. Federasyonlarımızın buna bir çözüm bulması gerekiyor.”

Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker ise şampiyona için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirterek, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını bildirdi.

MİLLİ TAKIM TEKNİK HEYETLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Bu arada, Güreş Federasyonunda göreve gelen yeni yönetim, milli takım teknik heyetlerinde değişikliğe gitti.

Yeni yönetim, Grekoromen (A) Milli Takım Teknik Direktörü Salih Bora ile yolları ayırırken, yerine Hakkı Başar'ı getirdi. Grekoromen Milli Takım'da antrenörlükleri ise Salih Yılmaz, Temel Yaşar, Rüstem Koyuncu, Erdoğan Karaali, Serkan Özden, Bayram Özdemir ile Ahmet Özbeğen yapacak.

Serbest stil (A) Milli Takım teknik direktörlüğüne ise Fevzi Şeker getirildi. Milli takımda eski teknik direktör Adem Bereket; Ali Özen, Remzi Musaoğlu, Metin Topaktaş, İsmail Faikoğlu, Abdullah Çakmar, İshak İrbaykhanov ve Murat Atmaca ile birlikte antrenör olarak görev yapacak.

(A) Bayan Milli Takımı teknik direktörlüğüne İsmail Nizamoğlu'nun yerine Engin Bakay getirildi. Bayan Milli Takım'da antrenörlükleri ise Süleyman Kengel, Selahattin Karaman, Dilek Erdoğan ile Uğurum Perçin üstlenecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz