« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli güreşçi Tokat'ta anıldı

Dünya şampiyonu milli güreşçi Hüseyin Akbaş, ölümünün 22. yılında Tokat'ta anıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Hüseyin Akbaş'ın, Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesindeki mezarı başında düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Burada konuşan Tokat Valisi Şerif Yılmaz, “Bir kişi 22 yıl sonra kabri başında İstiklal Marşı okutturabiliyorsa bu kişi örnek alınabilecek bir kişidir” dedi.

Çevreli Belediye Başkanı Abdullah Cabadan da Hüseyin Akbaş'ın sporda elde ettiği başarılar hakkında bilgi verdi. Milli güreşçinin oğlu Yaşar Akbaş ise babasının yaşamını anlattı.

Konuşmaların ardından mezar başında Kur'an-ı Kerim okunarak, milli güreşçi için dua edildi.

Buradaki törenden sonra Çevreli Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Merkezi'nde milli güreşçinin hayatı sinevizyon eşliğinde anlatıldı. Programda Çevreli Belediye Başkanı Abdullah Cabadan, milli güreşçi adına turnuva düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Tokat Valisi Şerif Yılmaz'a plaket takdim etti.

Hüseyin Akbaş adına sembolik güreş müsabakalarının da yer aldığı programda kilolarına göre dereceye giren sporculara çeşitli armağanlar verildi.

Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesinde dünyaya gelen ve “Şampiyonlar Şampiyonu” unvanını alan Hüseyin Akbaş'ın 6 dünya şampiyonluğu, 1 dünya ikinciliği, 3 dünya üçüncülüğü, 1 olimpiyat üçüncülüğü ve 1 Balkan şampiyonluğu bulunuyor. Akbaş, güreş milli takımı antrenörlüğü ve Çevreli Belediye Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz