« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli formayı giymek bizim için vatani görev

Türkiye'de engelli basketboluna olan ilgi gereğinden daha az.

Biz de onların birazda olsa seslerini duyurabilmek için onlardan birisi olan Cadbury Kent Engelli Yıldızlar takımı ile güzel bir ropörtaj yaptık.

Alican YAYCILI
SON GÜNCELLEME

Takım Coach'u Tacettin Çapa

*Basketbol hayatınız nasıl başladı?

- Efes Pilsen'in seçmelerine katıldım. Efes Pilsen'in kapısından bir girdim, tam 8 yıl sonra (A) takımdan çıktım.

*Engelli basketboluna geçmenizin nedeni nedir?

- Sürekli olarak yeni şeyleri yaşamayı seviyorum. O nedenle buda benim için bir yenilik.

*Engelli basketbolunda ilk tecrübeniz olarak tedirginliğiniz varmı? Takımdan neler bekliyorsunuz?

- Oyuncuları yeni tanıyorum ama buna rağmen başarılı olacağımıza inanıyorum. Takım olarak geçen senelerdeki gibi ses getirmek istiyoruz. Herhangi bir tedirginliğim yok. Ama tabiki bizim için en kötü durum kendimize ait bir salonumuzun olmayışı.

*Size göre tekerlekli basketbolunun Türkiye'deki konumu ne durumda?

- Tabiki basketbol severlerin daha çok dikkatini çekebilmemiz için takımlara daha kaliteli oyuncuların gelmesi gerekiyor. Ne kadar kaliteli oyuncu gelirse insanların bize olan ilgilerinin daha çok artacağı taraftarıyım.

* Galatasaray'ın geçtiğimiz sene Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmasını nasıl değerlerlendiriyorsunuz?

- Tabi Galatasaray'ın bu başarısını duymayan kalmadı. Bu Galatasaray adınada bizim adımıza da onur verici bir durum. Galatasaray Türkiye Tekerlekli Basketbolu'ndaki çıtayı yükseltti. Bizde Galatasaray kadar başarılıyız. Bu sene sponsorlarımızında desteğiyle büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Galatasaray'ı Türkiye'de en çok zorlayacak takım biziz.

Milli formayı giymek bizim için vatani görev

Murat Emrak

* Tekerlekli sandalye ile nasıl tanıştınız?

- 1 yaşında yanlış iğne sonucu çocuk felci geçirdim ve tekerlekli sandalyeyi kullanmaya başladım. Yürümeyi hiç tatmadığım için pekte zorluk çekmiyorum.

* Basketbola nasıl başladınız?                                                                   

- 12 yaşında bizim evin karşısındaki sahada arkadaşlarım basketbol oynuyordu. Bende onların yanına gittim ve bir iki atış yaptım. Tesadüfen ben orda atış yaparken şu anda oynadığım takımımın eski başkanı ordan arabası ile geçiyormuş. Yanıma geldi ve böyle bir spor dalı olduğunu söyledi. Beni birkaç gün sonraki takım seçmelerine çağırdı. Bende gittim. Bir antrenmana çıktım ve hemen sonrasında ilk 5'in değişilmez oyuncusu oldum.

* Kendi takımında oynamak tamam ama milli takımda oynamak nasıl bir duygu?

- Ya tabi sizde iyi biliyorsunuz ki ben dalyaya 3 sayıyorum. Türkiye'de milli formayı en çok giyen oyuncu benim. Tam 97 kez milli formayı giydim. Bizler engelli olmamızdan dolayı askerlik yapamıyoruz. Milli formayı giydiğim zaman kendimi 'Vatani Hizmet'imi yerine getirdiş gibi hissediyorum.

* Peki basketbol hayatınızda neleri değiştirdi?

Basketbol benim hayatımı tamamen değiştirdi. Kendimi basketboldan önceki Murat ve basketboldan sonraki Murat olarak iki şekilde görüyorum. Basketbol sayesinde engelimle barıştım.

* Bu takımın künyesinde birçok Türkiye Ligi şampiyonluğu ve bir tane Avrupa ikinciliği var. Bu sene takıma yeni takviyelerde yapıldı. Takımı bu sene nasıl buluyorsunuz?

- Bu takımda son şampiyonluğu yaşayan oyunculardan birisiyim. Yeni transferlerimizde oldu. Onlarla da beraber takım daha iyi yerlere gelecektir. Türkiye Ligi'nin en iyi takımı tabiki Galatasaray. Bu ligde onları en çok zorlayacak takım biziz. Ama hiçbir zaman onlarla maçlarımızı yapmadan hiçbirşey kesinleşmemiştir. Oynanmamış maç bitmemiştir.

Milli formayı giymek bizim için vatani görev


Bunları da Beğenebilirsiniz