Ege Haberleri

EGE

  Milli Eğitim'de sorunlar bitmiyor

  Nesrin COŞKUN / İZMİR
  21.01.2015 - 01:16 | Son Güncelleme: 20.01.2015 - 10:58

  TÜRK Eğitim- Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, İzmir'in Bayındır İlçesi'nde 3 okul ve Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerine mülakat sonrası atama yapılmadığı, bu kurumların görevlendirilen öğretmenlerce vekaleten yönetildiğini belirterek tepki gösterdi. Türk Eğitim- Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, "Mülakatta yeterli puan alan, o okulları tercih eden eğitimciler neden atanmadı? Atama için mülakat şarttı, ama o da yetmedi anlaşılan" dedi.

  İzmir'de okulların büyük bölümü 2014/2015 öğretim yılına müdürsüz başlamış, ardından il milli Eğitim müdürlüğü 692 okulun müdürlük kadrolarının boş olduğunu ilan ederek aday başvurularını toplamıştı. Performans değerlendirmelerinin tartışıldığı süreçte, mülakat öncesinde bazı okulların müdürlüklerine vekaleten görevlendirmeler yapılmıştı. En çarpıcı örnek Bayındır'da yaşanmış, 25 öğretmen başka okullara müdür ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilirken, Kazım Dirik Ortaokulu'nun 22 öğretmeninden 7'si yönetici olmuştu. Kazım Dirik Ortaokulu Müdürlüğü'ne de 3.5 yıllık meslek geçmişi olan imam hatip meslek dersi öğretmeninin getirilmesi dikkat ve tepki çekmişti. DHA, bu ilginç gelişmeleri "22 öğretmenin 7'si müdür oldu" başlıklı haberle kamuoyuna duyururken, atamalarda hala sular durulmadı. Mülakat yapılmasına karşın hala bazı okulların müdürsüz olduğu, vekaleten yönetildiği belirtildi.

  MÜLAKAT SONRASI ATAMALARIN LİSTESİ AÇIKLANMADI
  Büyük bir dikkatle performans değerlendirme, mülakat ve mülakat sonrası atamaları takip ettiklerini, 692 müdürlüğü boş okuldan atama yapılan ya da yapılmayanların da listesinin açıklanmadığını belirten Türk Eğitim- Sen 1 Nolu Şube Başkanı Merih Demir, "Öncelikle yönetmelikte yapılan değişiklikle artık atama kelimesi tarih oldu. Okul müdürleri performans + mülakat yöntemiyle okullara 4 yıl süreyle müdür olarak görevlendiriliyorlar. Yani atama kelimesinin yerini görevlendirme aldı. Kamuoyu görevlendirme denildiğinde bunun atama olduğunu anlamalı" diyerek şu iddialarda bulundu:
  "Mülakat sonuçları ancak TC kimlik numaralarıyla görülebildi. Sendika olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden görevlendirme listelerini resmi olarak istedik, verilmedi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda müdür kadrosu açık ilan edilen bazı okullardan, bu okulları tercihlerine yazıp mülakatta gerekli puanı alan arkadaşlarımız bulunmasına karşın görevlendirme yapılmadı. Daha önce basında '22 öğretmenin 7'si müdür oldu' başlığı ile yer alan habere de konu olan 7'si Bayındır Kazım Dirik Ortaokulu'nundan 14 öğretmen 13'ü çeşitli okullara biri de Bayındır Halk Eğitim Merkezi'ne görevlendirilmişti. Mülakatlar yapıldı, 2'si dışında mülakatı kazanıp atanan yok. 8 okul yeni müdürlerine kavuştu ama 3 okul ve halk eğitim merkezinde değişen bir şey yok.

  Kazım Dirik Ortaokulu'nun boş müdürlüğüne henüz 3.5 yıllık öğretmen olan Muzaffer Tuzcuoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Ömer Yüksel müdür vekili olarak görevlendirilmişti. Mülakat sonunda bu okula atama yapılmadı. Puanı yetmediği için mülakata dahi giremeyen Ömer Yüksel müdürlük koltuğunda oturmaya devam ediyor. Bu yasal değil. Kazım Dirik Ortaokulu'ndan Volkan Berkan (Türkçe) Çırpı Mustafa Adanır Ortaokulu'na müdür vekili olarak görevlendirilmişti. Mülakat sonrası atama yapılmadı, devam ediyor. Aynı şekilde Canlı Şehit Eray Dağlı İlkokulu'ndan Aykut Çağıran Zeytinova İlkokulu Müdürlüğü'ne görevlendirilmişti, atama yapılmadı, devam ediyor. Bayındır Halk Eğitim Merkezi'nin müdürlüğüne vekaleten Fatih İlkoğretim Okulu'ndan Halil Kalfaoğlu görevlendirilme yapılmıştı, o da aynen devam ediyor. Yani bu kurumların müdür kadroları boş ama ama koltukları dolu. Mülakattan önce görevlendirilenler yerinde, sınav kazananlar boşuna bekliyor. Hep atamalardaki kayırmalardan, torpillerden şikayet ederdik, şimdi aynı iddialar bu yapılmayan atamalarla ilgili. Yetkililerden resmi başvurularımızın cevabını bekliyoruz, bir gelişme yok. Yönetmelikte geçen en az 8 yıl öğretmenlik yapmayanların müdür olamayacakları, İmam Hatip Meslek dersleri öğretmenlerinin atama branşı itibariyle ortaokula müdür olarak atanamayacakları maddesine karşın Bayındır Kazım Dirik Ortaokulu'nda böyle bir görevlendirme yapıldı, bununla ilgili de işlemi tesis edenler hakkında suç duyurusunda bulunduk."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı