"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Milli Eğitim, tribünlere oynuyor

TÜRK Eğitim-Sen (TES) ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ankara’da okul müdürleriyle bir araya gelmiş ve “Onların sesi olmak istiyonuz” demiş. İlginç değerlendirmelerinden bazı satırbaşları şöyle:

- Okullara ve kurumlara yeterli bütçeyi ayırmıyorsanız, okulun ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını bilmiyorsanız; temizlik, ısınma, elektrik, güvenlik, kırtasi ye, bilgisayar gibi giderlerinin nereden ve nasıl karşılanacağını söyler misiniz?
- Türk Eğitim-Sen olarak biz de okullarda para toplanmasına taraftar değiliz. Okul müdürü arkadaşlarımız da taraftar değil. Valilikler aracılığıyla okullara gönderilen yazıda para toplanmaması isteniyor. Ama okul ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ise hiçbir zaman düşünülmüyor.
- Bakan Ömer Dinçer’e sunduğumuz raporda, okullara, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla öğrenci başına 100 TL’lik ödenek ayrılmasını önerdik. Siz de 100 vermiyorsanız 50 TL verin ama mutlaka bir çözüm bulun.
- Yönetici arkadaşlarımıza açılan soruşturmalar hususunda şimdiden farklı bir üslupla Sayın Bakana hodri meydan demek istemiyorum. Açılan soruşturmalar usulsüzdür. Eğer bunda ısrar edilirse hem Bakanlık hem de soruşturma neticesinde ceza teklif eden müfettişler sorumlu olacaktır. Türk Eğitim-Sen bu konunun ciddiyetle takipçisi olacaktır. Bu hususta, sendikamızın gerektiğinde bütün okul müdürlerimize hukuk desteği sağlayacağının bilinmesini istiyorum.
MEB’NIN KÖR İNATI
- Sayın Bakana seslenmek istiyorum; Okul müdürlerinin bu kadar zor durumda bırakılmasının mantığını anlamış değilim. Müdürlerimizi öğrenci, veli ve kamuoyu karşısında küçük düşürerek, eğitimde başarılı olamazsınız, bu davranışınızın eğitime de bir katkısı olmaz. Lütfen aklınızı başınıza alınız. Biz eğitimin içinden geliyoruz.
- Okul müdürlerinin rotasyona tabi tutuluyor. Bu kapsamda Türkiye’de 35-40 bin kişi bulunmaktadır. Duruşmalı açılan her dava sonucunda da devletin ciddi bir maddi zarar göreceği muhtemeldir. Dolayısıyla Bakanlığın bu kör inadından da kurtulması gerektiğini düşünüyoruz.

Biri bizi işletiyor mu?

SON günlerde iki konu sürekli aklıma takılıyor?
1- Amerikan Dolarının son iki ay içerisinde %22 değer kazandığı ve akaryakıtın defalarca zamlandığı bir ekonomik ortamda, Üretici Fiyatları yıllık artış miktarı % 12 olurken, Tüketici Fiyatları yıllık artış miktarı nasıl % 6 çıkabiliyor?
2- Hadi biri bizi buna ikna etti diyelim, bu durumda Üretici Fiyatlarının yıllık %12 arttığı bir yerde, Tüketici Fiyatları neden bunun yarısı kadar artıyor?
Yoksa üreticiler tüketicilerin haline acıyıp, zararı kendi ceplerinden mi karşılamaya başladılar?
TUİK bu duruma matematik ve ekonomi bilimleri temelinde bir açıklama yapabilirse çok seviniriz... Zeki YURTTAŞ

Sorumlusu kim olacak

GECELERİ korkudan uyuyamıyoruz. Keçiören Kalaba’da Meteoroloji’ye ait atıl vaziyette bulunan boş arazi balicilerin ve sarhoşların uğrak yeri oldu.
Kuruyan otlar hem mal, hem can güvenliği acısından tehlike saçıyor. Sarhoş ve balicilerin atacağı bir izmarit kuruyan otları tutuşturması sonucunda çıkabilecek
yangından doğacak mal ve can kaybının sorumlusu kim olacaktır acaba?
Aynı zamanda kuruyan otların aralarında yuvalanan zararlılar bu gibi durumlarda evlerimize sığınıyorlar.
Gel de ürkme!
Yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyoruz.
Kenan ŞENTÜRK

Biliyormusunuz


KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Yeşilay Cemiyeti’nin Kültür Bakanlığı kapısına siyah çelenk bırakması üzerine, ‘Octoberfest İstanbul’ Bira Festivali ile bakanlığımızın asla alakası ve desteği yoktur” dediğini... CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın “Türk Lirası’nın ABD doları karşısında bir yılda yüzde 30 erimesinin Türkiye’yi aynı oranda fakirleştirdi. Ayşe Teyze’nin geçen yıl elinde olan 100 TL’nin bugün 70 TL’ye indi” açıklamasını yaptığını....
X