Milli Eğitim’in beynine girdik - Eğitim Haberleri
Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Milli Eğitim’in beynine girdik

  Nuran ÇAKMAKÇI
  29 Nisan 2013 - 09:25Son Güncelleme : 29 Nisan 2013 - 09:25

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilimsel danışma ve karar organı işlevini yerine getiren Talim Terbiye Kurulu üyeleri kimdir, ne yapar, nasıl çalışırlar?

  Yıllardır merak edilen bu kurulun kapısını araladık. Çocuklarımızın ufkunu çizen ekibi tanıdık.

  Doç. Dr. Güray Kırpık
  Tarihçi üye

  Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı’nda lisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ortaçağ tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Kahire Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Daru’l-Ulûm Fakültesi’nde araştırmacı olarak çalışmalar yaptı. Tarihle ilgili kitap ve makaleler yayımladı.

  Dr. Hüseyin Şirin
  Hız tutkunu, futbolcu

  Ortaokul yıllarında lisanslı yüzücü, lisede ise lisanslı futbolcu olarak çeşitli takımlarda yarışma ve turnuvalara katıldı. Kendisini bir hız tutkunu olarak tanımlıyor. Yüzme ve amatör balıkçılık hobilerinden. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme lisans eğitimi aldı.

  Doç. Dr. Hatice Duran Yıldız
  Mekanik kalem tutkunu

  Resim yarışmalarında dereceleri var. Yüksek enerji, astronomi, uzay konularında çalışmayı seviyor. Dünyanın dört bir yanından alınan mekanik kalem koleksiyonu bulunuyor. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Fizik Bölümü birincisi olarak mezun oldu, Toledo Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı, ODTÜ/CERN işbirliğinde 2003’te doktorasını aldı.

  Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit
  Tiyatro ve resme meraklı

  Öğrencilik yıllarında tiyatro, resim ve çizgiyle ilgilendi. Bölge bisiklet takımında sporculuk yaptı. Yükseköğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü’nde tamamladı. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı’nda profesörlüğe kadar yükseldi.

  Prof. Dr. Cengiz Alacacı
  Matematikçi başkan yardımcısı

  ODTÜ Eğitim Fakültesi matematik öğretmenliği mezunu. Southern Illinois ve Pittsburgh üniversitelerinde matematik eğitimini sürdürdü. Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görev aldı. Matematik programları ve matematik eğitiminde uzman. TTK’da başkan yardımcısı.

  Abdülkadir Yılmaz

  Müfettişken üye oldu

  ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik’ten mezun olduktan sonra Kırşehir’de matematik öğretmenliği yaptı. Suudi Arabistan’daki okullarda matematik ve bilgisayar öğretmeni oldu. Türkiye’de müfettişlik, Viyana ve Londra’da müşavirlik yaptı.

  Prof.Dr. Emin Karip
  Animasyon film meraklısı başkan

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of Pittsburgh’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Animasyon filmlerine merakından dolayı Pittsburgh’da yaşadığı sekiz yıl boyunca her yıl Animasyon Filmleri Festivali’nin müdavimiydi. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve klasik müzikten caza kadar geniş bir yelpazede müzik zevkine sahip. 2011 yılından bu yana Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı.

  Dr. İbrahim Demirci
  Edebiyatçı üye

  Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ardından öğretmenlik yaptı. 1975’te Edebiyat dergisinde başladığı yazı hayatını Yedi İklim, Konya, Nar, Çerağ, Eylül, Aşiyan gibi dergilerde sürdürdü.

  İbrahim Bükel
  Yurtdışında öğretmenlik yaptı

  Öğretmen olarak Urfa, Hatay ve Konya’da çalıştı. Konya Selçuk Üniversitesi İngilizce Anabilim Dalı’nda lisansını tamamladı. İngilizce öğretmenliği yaptı. İngiltere’de İngilizce ve Türkçe dersleri verdi.

  Öğrenciler niye türev, integral öğrensin ki?

  Ders kitapları gerçekten bir çocuğun öğretmen olmadan kendi başına okuyup öğrenebileceği bir şekilde tasarlanmalı. Kitaplarımız tasarım olarak da çok zevkli değil. Çocukların okuyabileceği bir tasarım ve içerik gerekli. Şimdi kitapları hafifletiyoruz. Eski kitapların 10’da biri ebatında kitaplar hazırlıyoruz. Ciddi bir ayıklama yaptık. Çocuklara fizik, kimya, matematikte her şeyi öğretmemiz gerekmiyor. Örneğin niye öğrenciler türev, integral öğrensin ki, bunun bir zorunluluğu yok.

  En büyük eleştiriyi çocuklarımdan ve arkadaşlarından aldım

  Başkan olunca en büyük eleştiriyi sadece çocuklarımdan değil, onların arkadaşlarından da aldım. Çocuklarımın arkadaşları görevimi bildikleri için sık sık çocuklarıma “Bak, şöyle bir problem var. Bunu babana söyle, çözsün” gibi şeylerle geliyor. Aslında hepimizin yakındığı birtakım problemleri görmek mümkün. Birtakım derslerdeki ders kitaplarının niteliğiyle ilgili şikâyetleri diğer çocuklar gibi kendi çocuklarım da bana söylüyor. Çocuklar genel olarak “Biz bunları neden öğreniyoruz?” sorusunu soruyorlar. Evet, bazı şeylerin güncellenmesi gerekiyor.

  Talim Terbiye kesinlikle kitap yasaklamaz

  Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı kitap yasaklamaz ve ders kitapları dışında bir kitap incelemez. Bu kitaplar kesinlikle bize gelmez, kabul ya da reddedilmez. Bir çocuğun hangi şiiri, hangi kitabı, hangi romanı okuyacağına biz karar veremeyiz. Çocuklar bu kitapları alabilir, seçebilir, okuyabilir, bu onların tercihidir. Bize birazcık haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Kitaplarda tek dikkat ettiğimiz şey ayrımcılık, cinsiyetçi ya da küçük düşürecek ifadelerin bulunmaması.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı