Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan imam hatip açıklaması

  06 Ekim 2012 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 2012 - 01:17

  Yurt genelinde açılan imam hatip ortaokullarından 3'ü İstanbul'da olmak üzere 73'üne öğrencilerin kayıt yaptırmadı.

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda 4 4 4 yasası olarak bilinen düzenlemenin ardından açılan imam hatip ortaokullarına geçen hafta itibarıyla toplam 109 bin 810 öğrenci kayıt yaptırdı.  

  Türkiye genelinde, 733'ü bağımsız olmak üzere bin 141 imam hatip ortaokulu açıldı. İstanbul'da 91'i bağımsız olmak üzere açılan 124 imam hatip ortaokuluna bugün itibarıyla toplam 25 bin 109 öğrenci kayıt yaptırdı.

  Yurt genelindeki yeni açılan bağımsız imam hatip ortaokullarından 3'ü İstanbul'da olmak üzere 73'üne hiçbir öğrenci kayıt yaptırmadı.

  İstanbul'daki imam hatip ortaokullarının durumu

  İstanbul'da Yunus Emre, Nihat Sami Banarlı ve Mimar Sinan İmam Hatip ortaokullarına öğrenciler kayıt yaptırmadı.

  Ümraniye'de Namık Kemal İmam Hatip Lisesi'nin açılış onayının gecikmesi nedeniyle Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu'na lisenin açılış onayının gelmesi üzerine kayıt yapılmadı. Namık Kemal İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılan imam hatip ortaokuluna ise toplam 176 kayıt yapıldı.

  Sultangazi'de bulunan taşıma merkezi olan Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu'nda ise ilçe milli eğitim müdürü talimatı ile öğrenci alınmadı. Yakın bölgede bulunan Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılan ortaokula 354, Fatih Sultan Mehmet imam Hatip Ortaokulu'na ise 519 öğrencinin kaydı yapıldı.

  Bunların dışında Beşiktaş'ta açılan Dikilitaş Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu'na 3, Büyükçekmece ilçesi Kamiloba Beyazlar İmam Hatip Ortaokulu'na 4 ve Silivri ilçesi Balaban İmam Hatip Ortaokulu'na 7 öğrenci başvuruda bulundu.

  Türkiye genelinde 73'ünde yeteri kadar öğrenci olmadığı görüldüğü için yeniden değerlendirmeye alınan okulların kapatılıp kapatılmaması konusu üzerinde çalışılıyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 165 Yorum }
  • ela yılmaz 6.10.2012 10:50:48
   ya seher hanımm müslüman olmakla imam hatipe gitmenin ne alakası var.. gitmeyenler müslüman değil midir. bu nasıl mantık anlayamıyorum. gitmiyorum kardeşim göndermiyorumda ne çocuklarımı ne çevremdekileri zorlamı.. biz çok şükür neyin ne olduğunu biliyoruz öğretmekte bize kalsın.
  • Fırat DİKER 6.10.2012 10:15:51
   alın işte sonuç ortada yıllardır türkiye iran olacak diyordunuz... noldu. öcü olarak gösterilenler... türk halkı buna müsaade etmez kardeşim. zorlamı olacak. bırakın bu mevzuları sonu gelmez sözlerin...
  • omer inanc 6.10.2012 01:07:51
   Cocugumu imam hatipe gonderip ilim ogrendirip imam yapacagima, bilim ogretip doktor oldururum, muhendis, avukat oldururum :) Dua okuyup, hanimlara vaaz verecegine, amfilerde ogrendigi bilimi yeni beyinlere anlattiririm.:) fikre saygi.. Ben Ataturk genciyim! O yoldan giderim :)
  • aykut tarlic 6.10.2012 00:18:55
   bizler imanımızdan korkmayan ibadetini vicdanen ve fiziken yerine getiren günlük yasamdada elimizden geldigince yoksula ezilene yardımcı olmaya calısan inanclı insanlarız.kuran kursları var imam hatiplere özendirmeyle degilde kisisel tercihle gidilmeli.ilim vicdanımızda bilim yasantımızda yer almalı
  • mimar yılmaz 5.10.2012 21:52:40
   Keskin sirke küpüne zarar verirmiş. Alın işte zorlamanın sonucu.İmam hatip okulları, akademik başarıda en alt sıradalar.Üniversiteye giremiyor, girse de başarılı olamıyor. Başarı için şart olan çağdaş kültüre yabancı yoksul, dindar halk da çocuklarını bu okullara gönderiyor.Ahret diye dünya batıyor.
  • saygı duy 5.10.2012 20:32:02
   Kimsenin kimseyi inancıyla yargılama gibi bir hakkı olamaz! Bu hakkı nasıl görüyorsunuz kendinizde? Müslümanlıktan bahsediyorlar bi de..Allah akıl fikir versin! Gericiliği savunan kadına hele hiç söyleyecek söz bulamıyorum!2.sınıf vatandaş olmaya can atıyorsanız buyrun devam edin!..
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharsonbaharrotalaridiriliş ertuğruldiriliş ertuğrul 69. bölüm fragmanı