Gündem Haberleri

  Milli Eğitim Bakanı: Atatürkçülük ve laikliğin güvencesiyim

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hikmet Uluğbay'ın Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tartışmalı bir şekilde Başbakan Yardımcılığı'na kaydırılmasının ardından bu göreve getirilen DSP Sinop Milletvekili Metin Bostancıoğlu, eğitim politikasında ‘süreklilik’ mesajı vererek, kendisinin, eğitimde Atatürkçülük ve laikliğin güvencesi olduğunu vurguladı. Eğitimde laiklikten vazgeçilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Bostancıoğlu, 18 ay önce ‘kesintisiz eğitim’ ile başlatılan reform ve çalışmaların kesintisiz süreceğini bildirdi ve şöyle dedi:

  ‘‘Son 1.5 yıl içinde, eğitimle ilgili birikmiş birçok sorunun çözümü yönünde büyük mesafe alınmış, çok önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bakanlığımız bu gelişmeleri kesin kararlılıkla sürdürecektir. Yolumuz, büyük önderimiz Atatürk'ün yoludur. Yol göstericimiz Atamızın manevi mirası olan ilim ve akıldır.’’

  Bostancıoğlu, her derece ve türdeki eğitim kurumunda geçerli olan ‘türban yasağı’ndan taviz verilmeyeceğinin altını çizdi. Bostancıoğlu, Hürriyet aracılığıyla seslendiği öğrencilere de, ‘‘Anne ve babalarımız farklı olabilir. Ama unutmayın; hepiniz, hepimiz Atatürk'ün çocuklarıyız’’ uyarısında bulundu. Bostancıoğlu, kamuoyuna ise şu mesajı verdi: ‘‘Cumhuriyetimizin geleceği çocuklarımız ve gençlerimiz akıl ve ilimin rehberliğinde çağdaş eğitim alacaklardır. Bu yönde halkımızın desteği ve güçbirliğine güveniyorum.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı