ANKARA HABERLERİ

Milli Ampute atlete anlamlı destek 

DHA
05.04.2018 - 10:19Son Güncelleme :
DHA

100 metre koşucusu Milli para-atlet Nurullah Kart, yeni protezlerine kavuştu

Ercan ATA - ANKARA / DHA

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Türkiye'nin ilk bacak amputeli para-milli atleti Nurullah Kart'a önemli destek.
Nurullah Kart'ın 2018 Avrupa Para-atletizm Şampiyonası'nda katılması için gerekli olan yeni protez için Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın devreye girdi ve milli sporcu yeni protezlerine kavuştu. Boynukalın, ilk antrenmanında Kart'ı yalnız bırakmadı. 
100 metre koşucusu Milli para-atlet Nurullah Kart, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın'ın desteği sonrası Türkiye'de ilk defa bir sporcunun sahip olduğu dünyada ise sadece 15 sporcuda bulunan bir sistemle hazırlanan yeni protezine kavuştu. 
Türkiye'nin ilk bacak amputeli Milli atleti Nurullah Kart, ilk koşu protezini 30'lu yaşlarına geldiğinde ABD'li bir protez üreticisinin yardımıyla edinebildi. Alman rakibinin milli sporcumuza kendi protezini hediye etmesiyle ikinci protezini kullanmaya başladı.
Milli sporcu Kart'ın, sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıyı ise Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın yanıtsız bırakmadı. Boynukalın'ın desteğiyle yeni protezine kavuşan milli sporcu Kart, Ankara 19 Mayıs Kompleksi'ndeki Naili Moran Atletizm Sahası'nda Boynukalın ile bir araya geldi. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Boynukalın, sporcunun ilk antrenmanını takip ederek Kart'a destek verdi. 
Antrenman öncesi Nurullah Kart ile yakından ilgilenen Boynukalın, milli sporcu ile tanışmasını şu sözlerle anlattı:
''Nurullah Kart ile tanışmamız kendisinin bir kampanya yapması sonrasında oluştu. Biliyorsunuz Nurullah Kart 37 yaşında ve 4 sene önce çok geç bir şekilde koşu protezleriyle tanışan birisi. Bu geç tanışmaya rağmen müthiş başarılar elde etti."
''DÜŞÜNÜN Kİ; KENDİNİZE AİT OLMAYAN BİR AYAKKABI NUMARASIYLA ANTRENMAN YAPIYORSUNUZ''
Boynukalın, Milli sporcu Kart'ın spora olan sevgisinin herkese örnek olması gerektiğini belirtirken, "Düşünün ki; kendinize ait olmayan bir ayakkabı numarasıyla antrenman yapıyorsunuz ve Avrupa dördüncüsü oluyorsunuz. Bu bizi inanılmaz duygulandıran bir hikayeydi. Biz bakanlık olarak bu konuda destekçi olacağımıza söz verdik. Allah'a şükür bugün de en mutlu günümüz'' ifadelerini kullandı.
''SAYIN BAKANIMIZ OSMAN AŞKIN BAK'IN BİZE VERDİĞİ MOTİVASYON OLMASA BUNLARI YAPAMAZDIK''
Yaşadığı mutluluğu, 'Göreve geldiğimden bu yana en mutlu günlerimden birisini yaşıyorum'' sözleriyle dile getiren Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Boynukalın, "Çok teşekkür edilecek isimler var. Birincisi Sayın bakanımız Osman Aşkın Bak. Sayın Bakanımızın bize verdiği motivasyon olmasa bunları yapamazdık" diye konuştu.
''BİZDEKİ BÜTÜN PARADİGMAYI DEĞİŞTİREN KİŞİ CUMHURBAŞKANIMIZDIR''
Engelli sporunun gelişimine yönelik yapılan önemli çalışmaların mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Boynukalın, sözlerini şöyle tamamladı:
''Bu hedef, fikir, paradigma değişiminin mimarı; Siyasi bağlamda bizim üstümüz, Cumhurbaşkanımız olduğu için söylemiyorum, bir insan olarak Recep Tayyip Erdoğan'dır. Nerede zihinsel engelli, bedensel engelli sporcu varsa hepsine karşı inanılmaz şekilde ikili ilişkiler yürütür ve yürekten ilgili davranır. Engelli sporcu kardeşlerimizin ihtiyaçlarını giderme noktasında bizlerle sürekli iletişimle olur. Bizdeki bütün paradigmayı değiştiren kişi liderimiz olarak Cumhurbaşkanımızdır" ifadelerini kullandı. 
MİLLİ PARA-ATLET NURULLAH KART: ''BAKAN YARDIMCIMIZIN BANA ARKADAŞ GİBİ DAVRANMASI MOTİVASYON KAYNAĞIM OLDU''
Türkiye'nin ilk bacak amputeli milli atleti Nurullah Kart ise, koşmanın tek hayali olduğunu belirterek, protezler ile koşulduğunu 17 yaşında öğrendiğini söyledi.
İlk protezini ABD'den bir firmanın hediye etmesiyle aldığını kaydeden Kart, ''2013 yılının Aralık ayında koşmaya başladım. Belirli bir yol kat ettim. Almanya'ya gelip gittim. Daha iyi nasıl koşabilirim diye oradaki atletlerle çalıştım ve sonunda öğrendim. Orada da olimpiyat ve dünya şampiyonu olan rakibim var. Aynı klasmanda yarışıyoruz. O da kendi eski yaylarından birini bana verdi. O şekilde devam ediyordum ama tabii ki bu protez de bir alet olduğu için belli bir ömrü var. Ben 2'nci el eski bir şeylerle koşuya başlamıştım'' diye konuştu. 
Sosyal medyadan yaptığı çağrıyı hatırlatan Kart, "Bu ülke için yarışıyorum ama durumum budur diye anlattım. Sağ olsun sayın Bakan Yardımcımız bana ulaştı. Her şeyden önce bana bir arkadaş gibi davrandı ve bu durum beni oldukça motive etti" dedi.  
Açıklamaların ardından milli sporcu Kart, yeni protezlerini ilk kez denedi ve ilk antrenmanını gerçekleştirdi. Antrenmanı takip eden ve milli sporcu ile yakından ilgilenen Boynukalın ise Nurullah Kart ile koşu yapmayı da ihmal etmedi. 
Milli para-atlet Nurullah Kart, yeni koşu protezi ile Ağustos ayında Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenecek Avrupa Para-Atletizm Şampiyonası'nda 100  metre kategorisinde ülkemizi temsil edecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Para-milli atlet Nurullah Kart ve Abdurrahim Boynukalın'dan detaylar
- Yarış pistindeki görüntüleri
- Nurullah Kart'ın protezleriyle görüntüleri
- Röportajlar
- Genel detaylar

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milli Ampute atlete anlamlı destek  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı