Gündem Haberleri

  Milletvekilleri ABD'de ‘Baba’nın vitamini'ni kapıştı

  Hürriyet Haber
  25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'deki ‘Demokrasi için Merkez’ adlı kuruluşun davetlisi olarak Washington'da temaslarda bulunan 12 kişilik milletvekili heyeti, güç verici vitaminlerden bol miktarda aldı.

  Türkiye'ye dönmeden önce, heyetin birkaç üyesi otelin lobisinde sohbet ederken söz, enerji verici vitamin ‘Baba Strong’dan açıldı. Alanlar, ‘Man’s Strong' adındaki vitamini ısrarla tavsiye edince, diğer vekiller de bu vitaminlerden almaya koştu. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de kullanması nedeniyle söz konusu vitaminler, TBMM üyeleri tarafından ‘Baba Strong’ olarak adlandırılıyor.

  DSP milletvekilleri Uluç Gürkan, Emin Karaa, Cengiz Güleç, MHP milletvekilleri Şevket Bülent Yahnici, Süleyman Servet Sazak, Mükerrem Levent, ANAP milletvekilleri Birkan Erdal, Cengiz Aydoğan, DYP milletvekilleri Kemal Kabataş, Ayfer Yılmaz ve FP milletvekilleri Bülent Arınç ile Yakup Budak'tan oluşan TBMM heyeti, dış politika, savunma, güvenlik, demokrasi, insan hakları, Türkiye'deki ekonomik ve sosyal durum konularında ABD'li yetkililerle görüş alışverişinde bulundu.

  Gürkan, ‘ABD ile ilişkiler, eskiye oranla daha olumlu. ABD, Türkiye’ye Avrupa'dan daha yakın' diye konuştu. Gürkan, ABD'li yetkililerle Kıbrıs konusunun da ele alındığını belirterek, ‘ABD, Kıbrıs’ta önkoşulsuz görüşme istiyor. Biz de, önkoşulsuzluğun her iki taraf için de geçerli olması gerektiğini ve iki tarafın da eşit statüde biraraya gelebileceğini anlattık' dedi.

  Yahnici de ‘Sosyal ve ekonomik reformlarla ilgili gelişmeler konusunda Türkiye’deki gelişmeleri ümit verici bulduklarını belirttiler' dedi.

  Yahnici, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Amerikalı 11 yetkilinin katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendiğini ve Türkiye-ABD ilişkileri açısından Balkanlar, Kafkasya, Kıbrıs-Yunanistan, Ortadoğu ve terör konularında tarafların birbirini dinleme imkanı bulduğunu söyledi.

  Heyet üyeleri ABD'deki temasları sırasında, Ticaret, Savunma, Enerji, Hazine ve Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra IMF, OECD, Dünya Bankası yetkilileriyle ve senatörlerle görüştüler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı