Milletvekilinin acil servis çilesi

Birce BORA / LONDRA
24 Ağustos 2014 - 16:34Son Güncelleme : 24 Ağustos 2014 - 16:38

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Enfield semtinde apandisiti patladığı için North Middlesex Hastanesi’nin acil servisine giden Muhafazakar Parti Enfield Southgate milletvekili David Burrowes acil serviste tam 12 saat bir sedyede bekletildiğini ve yetersiz hizmet nedeniyle ölüm tehlikesi atlattığını söyledi.

İngiliz Daily Mail gazetesine yaşadıklarını anlatan Burrowes, hastane çalışanlarının onu sisteme kaydetmeyi unuttuğunu ve bu nedenle Tomografi çektirmek için 12 saat beklediğini söyledi. Tomografi’nin çekilmesinden sonra hastalığına teşhis konması için 7 saat daha beklemek zorunda kaldığını belirten milletvekili bu süreçte üzerinde yattığı sedyenin kalabalık bir koridorda ve bir süre de depo olarak kullanılan bir kabinde bırakıldığını açıkladı.

Sabah 5:30’da hastaneye geldikten tam 33 saat sonra ameliyata alındığını belirten 45 yaşındaki 6 çocuk babası milletvekili “ Eğer ailem benim için doktorlarla konuşup hakkımı savunmasaydı bir köşede tamamen unutulabilirdim. Hassas, kendinde olmayan ve yanlarında refakatçileri bulunmayan hastaların sistemde kaybolacağından endişe duyuyorum” dedi.

Burrowes hastanede milletvekili olduğunu söylemek istemediğini, ancak daha sonra kimliğini öğrenen hastane yetkililerinin yanına gelerek yaşananlar nedeniyle özür dilediğini de açıkladı.

Uzmanlar North Middlesex Hastanesi’nin acil servisinde yaşanan yoğunluğun, yakınlardaki Enfield semtinde hizmet veren Chase Farm hastanesinin acil servisinin kapatılmış olmasına bağlı olduğunu açıkladı.

2007 yılında David Burrowes Enfield’deki bu hastanenin acil servisinin kapatılmaması için bir kampanya başlatmış, bu kampanyaya o zaman muhalefet lideri olan David Cameron da açık destek vermişti.

Ancak Cameron iktidara geldiğinde, hükümetin ilk sağlık bakanı Andrew Lansley Chase Farm hastanesinin acil servisnin kapatılması ile ilgili teklifi hemen onaylamıştı.

Milletvekilinin yaşadıkları basına yansıdıktan sonra bir açıklama yayınlayan North Middlesex Hastanesi “Çok yoğun bir zamanda acil servise başvuran” Burrowes’in yaşadığı sıkıntılar nedeniyle çok üzgün olduklarını belirtti ancak “Yanında refakatçisi olmayan hastaların sistemde kaybolabileceği” yönündeki iddiaları şiddetle reddetti.

Hastane yetkilileri “Doktor ve hemşirelerimiz yalnız hastalara özellikle ilgi gösteriyor. Tüm hastalar saat başı kontrol ediliyor” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı