Milletvekiline kumar teşviği skandalı

Hürriyet Haber
06 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 1998 - 00:01

Ekonomist Dergisi, kumarhanelerin kapatılması kararına rağmen, DYP Milletvekili İbrahim Yazıcı'ya 6 Ağustos 1998'de ‘‘Marmaris'teki tesislerin kumarhanesinin genişletilmesi için' teşvik verildiğini ortaya çıkardı. Hazine Müsteşarlığı, ‘‘Bu hatadır, hemen düzeltilecek’’ dedi.

Kumarhanelerin kapatıldığı ve talih oyunları işletmelerinin yasaklandığı bir dönemde, ANAP'tan DYP'ye şok transferiyle gündeme gelen Bursa Milletvekili İbrahim Yazıcı'nın Marmaris'teki tatil köyüne 134 milyar liralık teşvik verildi. 6 Ağustos 1998'de Resmi Gazete'de yayınlanan belgelere göre bu teşvik, Yazıcı'nın Marmaris'teki kumarhanenin genişletilmesi için kullanılacak.

İbrahim Yazıcı'nın Marmaris Grand Yazıcı'nın yanısıra Bodrum'da da bir tatil köyü var. Yazıcı'nın Uludağ'da da bir oteli bulunuyor. Yazıcı bu otelin yenilenmesi için de 6 Mayıs'ta 563 milyar liralık teşvik almıştı.

Yazıcı, bunların dışında, Marmaris'teki birinci sınıf tatil köyünü genişletmek amacıyla mart ayında, yani kumarhanelerin kapatılmasından sonra Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmuş. Marmaris Grand Yazıcı, 26 Haziran 1998'de teşvik belgesine hak kazanmış. Ancak bu teşvik belgesi, 62 oda ve 144 yatak ile içinde 19 oyun masası ve 150 oyun makinesi bulunan kumarhane yatırımı için verilmiş.

Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü, İbrahim Yazıcı'ya sadece tatil köyünün genişletilmesi için teşvik verildiğini belirtiyor. Hazine Müsteşarlığı'nın bu konudaki yanıtı dikkat çekiyor: ‘‘Talih oyunları salonu ile ilgili bilgilerin teşvik belgesine ve Resmi Gazete'ye kaydolması büyük bir hatadır.’’

Hatanın, Hazine Müsteşarlığı'nda onaylanan teşvikleri kaydetmekle görevli memurdan kaynaklandığını belirten Müsteşarlık, bu hatanın düzeltilip, Resmi Gazete'de yayınlatılacağını taahhüt etti. Marmaris Grand Yazıcı Tatil Köyü'nün Turizm Koordinatörü Sezai Gönenli de, kumarhaneler kapanmadan önceki kapasitelerini gösteren bilgilerin yanlışlıkla teşvik belgesine kaydedildiğini söyledi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı