GeriSpor Milletvekilinden Peter Norman'a özür
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milletvekilinden Peter Norman'a özür

Milletvekilinden Peter Norman'a özür
refid:21265732 ilişkili resim dosyası

Canberra İş Partisi Milletvekili Andrew Leigh, Meksika 1968’de iki siyahi atletin yaptığı protestoya destek veren Avustralyalı sporcu Peter Norman’dan özür diledi. Federal Parlamento bugün, konuyu gündemine alacak.

Mexico City 1968’in en akılda kalıcı sahnesi olan 200 metre madalya töreninde, yarışı birinci ve üçüncü sırada tamamlayan Tommie Smith ile John Carlos, podyumda deri eldiven giyip ABD marşı sırasında ayrımcılığı protesto etmişlerdi.

Tam ABD marşı okunduğu esnada yumruklarını sıkarak havaya kaldıran ikili, bu planı uygulamadan önce yarışı ikinci bitiren Peter Norman’a eylemi gerçekleştirmek istediklerini iletmiş ve Avustralyalı atlete “İnsan Hakları için Olimpiyat Projesi” hareketini destekleyen logoyla beraber podyumda onlara destek verip veremeyeceğini sormuşlardı. Norman’ın yanıtı olumluydu; OPHR logosunu içren eşofman üstünü giyen Avustralyalı, seremonide ABD’li atletlere destek vermişti.

tr.eurosport.com'un haberine göre, Siyahi atletlere yaptığı bu destek sonrası yoğun protestolara maruz kalan Norman, katılım hakkı elde ettiği 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda koşmayı reddetmişti.

Şimdi ise, 2006 yılında hayatını kaybeden Peter Norman için Canberra İş Partisi Milletvekili Andrew Leigh bir özür planlıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Leigh, “Norman, Mexico City’de 20.06 koştu ve Avustralya rekorunu hâlen elinde bulunduruyor. Bu o kadar hızlı bir zaman ki, size Sydney 2000’de altın madalyayı kazandırabilir” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Leigh, “Mexico City’de iki Afro-Amerikan atlet ‘Kara Güç’ selamı vereceklerini söylemiş, Norman da onlarla beraber bu eylemi gerçekleştireceğini söylemişti. Bunu yaptılar ama Norman daha sonra olacakları hiçbir zaman kestiremezdi. Birçok eleştiriye ve tutucu kesimin tepkisine maruz kalacağını, Sydney 2000’e davet bile edilmeyeceğini bilemezdi. Sporla siyaset birbirine karıştı ve biz Norman’a hak ettiği değeri vermedik” şeklinde konuştu.

Canberra Milletvekili, “Bu harika bir hikaye çünkü bir insanın nasıl fark yaratabileceğini görüyorsunuz. Avustralya ırkçılığa karşı böyle savaş veren birine karşı doğru şeyi yapmadı. Norman 2006 yılında hayatını kaybetti ve en azından şimdi ona karşı saygı göstermeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

2006 yılındaki cenazede Tommie Smith ve John Carlos, Norman’ın tabutunu taşıyan kişiler olmuşlardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle