İZMİR HABERLERİ

Milletvekili Yiğit teşvikteki adaletsizliği TBMM'ye taşıdı

DHA
28.03.2016 - 13:04Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, İzmir'in ekonomik ve sosyal potansiyelinin tam anlamıyla açığa çıkması için yeni bir teşvik sistemine ihtiyaç duyulduğunu belirtti, konuyu TBMM'ye taşıdı.

Mevcut teşvik yasasının birbirine komşu ilçeler arasında bile çok büyük farklılıklar doğurduğunu vurgulayan Ali Yiğit, konuyla ilgili olarak Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle önerge hazırladı. Yiğit, teşvik yasasının ekonomi açısından oldukça avantajlar sağladığını ancak küçük ve orta boylu işletmeler açısından geliştirilmesi ve bölgesel dengeler doğrultusunda yeniden planlanması gerektiğini vurgulayarak konuyla ilgili soru önergesi verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi.

“Teşvik Yasası'nın ülkemiz ekonomisine sunduğu avantajlar oldukça fazladır. Ancak tüm bu olumlu özelliklerinin yanında geliştirilmesi gereken alanlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Teşvik sisteminde yatırım yapılması gereken tutarların bazı illerimizde yüksek olması nedeniyle, yeni teşvik yasasından küçük ve orta boylu işletmeler yararlanamamaktadır. Bu bağlamda İzmir, en az teşvik alan 1'inci Bölge'de yer alması nedeniyle diğer bölgelerdeki bazı illere göre daha az teşvikten yararlanmaktadır. Örneğin, İzmir'in Kemalpaşa ilçesi 1. Bölge desteklerinden yararlanıyorken, Manisa'nın Turgutlu ilçesi 3. Bölge desteklerinden yararlanmaktadır. Birbirine komşu olan bu ilçeler arasında ekonomik anlamda çok büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Bu nedenle yatırımcı, İzmir yerine daha geniş teşvik olanaklarından faydalanabileceği bölgeleri tercih edebilmektedir. İzmir'de asgari sabit yatırım tutarının 1 Milyon TL olması da süreci olumsuz etkilemektedir. 3. Bölgeden itibaren bu tutar 500 bine düşmektedir. Bu sayede söz konusu bölgelerdeki daha küçük ölçekli firmalar da yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedir. Başka bir ifadeyle İzmir'de KOBİ niteliğindeki firmalar yatırım teşvik sisteminden yeterince faydalanamamaktadır. Sonuçta İzmir'in ekonomik anlamdaki potansiyeli atıl kalmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde ve bölgemizde ekonomik potansiyelin tam kapasite değerlendirilmesine yönelik yeni bir teşvik planlaması konusunda hükümetinizin bir çalışması var mıdır? Halen yürürlükte olan yasa çerçevesinde birbirine komşu olan merkezlerin, farklı farklı teşvik bölgelerine göre sınıflandırılmasının yatırım ve girişimcilik anlamında etkileri nasıldır? OSB'lerin yatırıma tam anlamıyla kanalize olması ve beşinci ve altıncı bölge teşvikleriyle boş OSB alanlarının değerlendirilmesine yönelik bir düzenleme yapılması konusunda bir planlama yapılmakta mıdır?"

İZMİR (DHA)

foto

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Milletvekili Yiğit teşvikteki adaletsizliği TBMM'ye taşıdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milletvekili Yiğit teşvikteki adaletsizliği TBMM'ye taşıdı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı