BİLECİK HABERLERİ

Milletvekili Tüzün'ün maden ocağı mücadelesi sürüyor

DHA
11.10.2017 - 19:38Son Güncelleme :
DHA


Cafer ELMAS/ BİLECİK,(DHA)-  BİLECİK'in Bozüyük İlçesi  Muratdere Mevkiinde yapılması planlanan bakır maden ocağı işletmesine ruhsat verilmemesi için mücadele eden CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırladı.
72 bin ağacın kesilmesinin çevresel zararlara neden olacağı ve özellikle içme suyuna zehir karışacağı iddiası ile işletmeye ruhsat verilmemesi gerektiğini savunan Milletvekili Tüzün, konuyu TBMM gündemine taşımıştı. Tüzün, daha sonra ise Başbakan Yıldırım'a konu ile ilgili soru önergesi vermeden önce bir basın toplantısı düzenledi. 
220 bin nüfuslu Bilecik'in 170 binini ilgilendiren bu büyük sorun için kamuoyu desteği beklediklerini belirten Tüzün, yapılması planlanan Maden Ocağı'nın; Bilecik'in içme ve kullanma suyunu karşılayan Karasu'nun debisini düşürerek kuruma tehlikesine yol açacağını ve işletmeden gelen atıkların suyun canlıları zehirleyebileceği ihtimaline dikkat çekti. 
Tüzün, Başbakan Yıldırım'ın cevaplaması için hazırladığı önerge taslağında şu soruları yöneltti:
"220 bin nüfuslu Bilecik ilimizin (Bilecik Merkez, Pazaryeri, Bayırköy, Osmaneli hattına ve Bozüyük Merkez, Söğüt, Çaltı ve Köre hattına) Karasu kaynağından bu bölgelerin içme ve kullanma suyu karşılanmaktadır. Maden işletmesine ait ÇED Raporları düzenlenirken Karasu Kaynağı, yeraltı beslenme havzasının derin sondaj ve etütlerle tetkikleri yapılmış mıdır?
Açık madeniclik ve depoılama tesisi işletmesinde oluşacak ciddi debideki atıık suların Karasu Vadisine akacağı ÇED Raporunda göz önüne alınmış mıdır?
Atık sular Karasu Deresine ve Vadisine akacağı veya Mezit Vadisine akıtılırsa çevresel zararlar nasıl giderilecektir?
220 binlik nüfusun 170 bini bu vadideki kaynaktan kendi cazibesiyle gelen suyu kullanmaktadır.Kaynağın debisinin düşmesi ve tesisin atık sularının bu kaynağı ulaşması halinde doğabilecek zararlar dikkate alınmış mıdır?
Kaynağın merkeziyle Sakarya nehri ile buluştuğu nokta yaklaşık 50 km.dir. Bu bölgede yüzbinlerce hektar arazi Karasu'dan gelen su ile arazi sulanmaktadır. Bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın arazilerindeki ürünlerinde doğabilecek zararlarınb önlemi dikkate alınmış mıdır?
Bilecik ilinin yerel parlamentosu konumunda olan İl genel Meclisimizin 20 üyesi (AKP, CHP, MHP) oybirliği ile işletmenin açılmaması yönünde karar almıştır. Bu kararı Bakanlığımız dikkate alacak mıdır?
Bölgedeki tesisin faaliyete geçmesi sırasında kaç adet ağaç kesilecektir. Tesis bölgesinde maden rezervi ne kadardır)
Stratex Mdeniclik 03.08.2012'de yüzde 51 hissesini Pragma Finansal ile Lodos Madenciliğe devretmesinin gerekçesi Hükümetiniz tarafından araştırılmış mıdır?"
Miletvekili Yaşar Tüzün, ruhsatın iptali konusunda CHP  Bilecik teşkilatı olarak ne yapılması gerekiyorsa buna hazır olduklarını söyleyerek, "Bundan böyle ne yapılması gerekiyorsa; eylemse eylem, söylemse söylem, mitingse miting, ne yapılması gerekiyorsa biz Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik teşkilatı olarak ve şahsım olarak  buna hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bilecik haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bilecik haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milletvekili Tüzün'ün maden ocağı mücadelesi sürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  14 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:23
  • Guneş
   07:02
  • Öğle
   12:57
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:31
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı