Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Milletvekili seçilirlerse, hapse girmekten kurtulacaklar

  Özgür CEBE/DİYARBAKIR, (DHA)
  11 Temmuz 2007 - 13:49Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 13:49

  DİYARBAKIR ve Batman’da yaptığı konuşma nedeniyle, hakkında ‘yasadışı örgüt propagandası yapmak’ suçundan Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 2 ayrı dava açılan Aysel Tuğluk ile aldığı cezalar Yargıtay'da bekleyen İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, milletvekili seçilmeleri halinde cezadan kurtulacakları belirtildi.

  Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilmesine kesin gözüyle bakılan Tuğluk’un, dokunulmazlık kazanması nedeniyle davalarının durdurulacağı ve işlediği suçun 5 yıllık zamanaşımı süresine tabi olması nedeniyle, milletvekilliğinden sonra da hapis yatmayacağı bildirdildi. Diğer bağımsız aday Selahattin Demirtaş’ın da milletvekili seçilmesi halinde, 2 ayrı mahkemeden verilen ve şu an Yargıtay'da bulunan 1’er yıl 3’er aylık hapis cezasından zamanaşımı nedeniyle kurtulacağı kaydedildi.

  Abdullah Öcalan’ın avukatı da olan Aysel Tuğluk, DTP Genel Başkan Yardımcısı iken Diyarbakır’da 3 Eylül 2006 günü yaptığı konuşmada, “4 milyona yakın insan sayın Öcalan’ın demokratik çözüme bir irade olabileceğini ifade etti. Bu irade beyanının hiçbirinin, hiçbir siyasal lafı görmezlikten gelinemez. Demokratik çözüme, barışçıl bir çözümün başlamasına hizmet edeceğine inandığımız PKK’nın, Kürt sorununun demokratik çözüm deklerasyonunu önemsiyoruz” dedi. Bu nedenle Tuğluk hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele yasasının 7/2 maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Tuğluk’un yargılanması devam ediyor.

  BİR DAVA DA BATMAN KONUŞMASINA

  DTP’nin Batman kongresinde geçen yıl yaptığı konuşmada da, “Sayın başbakan diyor ki, PKK’yı terörist ilan edin, sizinle görüşelim. Biz PKK’yı terörist ilan etsek de bu sorun çözülmez. Sizin terörist nitelendirdiğiniz insanlar kimine göre kahramandır. Barış talebimize karşı sınıra asker yığıldı. Abdullah Öcalan’a terörist dersek, halkın karşısına çıkamayız. Bir halka kendi dilini bile özgürce geliştirme hakkı tanımazsanız, bu politikanız şiddete zemin sunar” diyen Aysel Tuğluk hakkında, bu konuşması nedeniyle de 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı bir dava açıldı. Tuğluk’un bu davadan da TCK’nın 220/8 maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

  Tuğluk’un Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilmesi halinde her iki davanın durdurulacağı, ancak milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması halinde yargılanmaya devam edileceği belirtildi. Dokunulmazlığı devam ederse, her iki davanın da zamanaşımı süresinin 5 yıl olması nedeniyle, Tuğluk’un bir dönem milletvekilliği yapmasıyla her iki davanın zamanaşımından dolayı ortadan kalkacağı bildirildi.

  DEMİRTAŞ’IN 2 CEZASI YARGITAY’DA

  Diyarbakır bağımsız millvekili adayı olan İHD Şube Başkanı Avukat Selahattin Demirtaş da, Diyarbakır’da yerel yayın yapan Gün TV’de katıldığı bir programda yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Bölücülük propagandası yapmak’ suçundan açılan davada ‘Kürt sorununun çözümü için gerekirse Öcalan muhatap alınmalıdır’ dediği için TCK’nın 220/8 maddesi uyarınca 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Demirtaş'a, Roj TV’de de PKK’yı övücü konuşmalar yaptığı gerekçesiyle de, aynı gün 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

  Demirtaş, 2 ayrı mahkemeden verilen 2 ayrı hapis cezasını temyiz etti. Demirtaş milletvekili seçilmesi halinde, aldığı ceza Yargıtay'da onansa bile, 5 yıllık zamanaşımı süresine tabi olduğundan hapse girmekten kurtulacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı