GAZİANTEP HABERLERİ

Milletvekili Erdoğan, Kente Gastronomi Unvanın Verilmesini Değerlendirdi

IHA
14.12.2015 - 15:35 |Son Güncelleme :

AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ MEHMET ERDOĞAN

IHA

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan,UNESCO tarafından Gaziantep’e gastronomi kenti ünvanın verilmesi sadece kent için değil Türkiye içinde önemli bir karar olduğunu, bu kararın Gaziantep’te yeni bir sinerji oluşturduğunu ifade etti.
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep’e gastronomi kenti unvanın verilmesi kent tanıtımında önemli rol oynayacağına dikkat çekti. Erdoğan, "Gaziantep sahip olduğu dinamikleriyle dünyanın en önemli merkezleri arasındaki yerini, elde ettiği başarılarla da taçlandırıyor. Gaziantep’in UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağına alınmış olması elbette hepimiz için gurur verici bir sonuç olmuştur. Bu bir ekip çalışmasıdır ve bu ekip çalışması başarıyla sonuçlandırılmıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin başta olmak üzere bu süreçte emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Turizmin birçok alanında merkez olmaya aday Gaziantep’in gastronomi turizmi içinde Türkiye’de ilk kez UNESCO tescilli bir kent olması her alanda Gaziantep’in önceliğini arttırmıştır. Binlerce yıllık kültürel birikimin beşiği haline gelen Gaziantep bu ünvanla yeni bir sürece girmiştir. Bu sürecin kent adına iyi değerlendirilmesi izlenecek yol haritasının el birliğiyle doğru bir şekilde yapılması önümüzdeki yıllar içerisinde dünyanın dört bir yanından turistlerin Gaziantep mutfağını tanımak için kentimize akın etmesini sağlayacaktır. Bu hareketlilik beraberinde tarihi ve turistik yerlerimizin de önemini bir kez daha ön plana çıkaracak, bölgeye gelen ziyaretçiler mutfak kültürümüz yanında antik kentlerimizi, kalelerimizi, ören yerlerimizi ve tabiat güzelliklerimizi de yakından görme ve tanıma şansı bulacaktır. Gaziantep dünya arkeolojisinin göz bebeğidir. Kazı çalışmaları süren antik kentlerimizin sayısının önümüzdeki dönemlerde artacağını umuyorum. Gaziantep’le ilgili gerçekleşen her önemli olayın ardından bilim adamlarının bölgeye bakış açısında önemli gelişmeler olmakta ve özellikle arkeoloji dünyası Gaziantep il sınırlarında bulunan antik kentler, ören yerleri, kaleler, höyükler ve arkeolojik alanlarla daha çok ilgilenmektedir. Bugün birçok noktada önemli restorasyon çalışmalarıyla tarihi yapılarımız yok olmaktan kurtarılmış turizme açılmıştır. Kargamış, Zeugma, Rumkale, Dülük Antik Kenti, Yesemek, Sakçagözü, Tilmen Höyük, Zincirli gibi tarihten gelen dünya markalarımızelbette kültür turizmi için olmazsa olmazlarımızın başında gelmektedir. UNESCO’nun bu kararı Gaziantep’te turizm çeşitliliğinin artmasına da neden olacaktır. Gaziantep’te gastronomi turizmiyle ilgili mevcut alt yapı güçlendirilecek, akademik çalışmaların arttırılmasıyla da önümüzdeki süreçlerde mutfak kültürümüzün ana unsurlarını oluşturan yemeklerimize coğrafi işaretlerin alınması da hızlandırılmalıdır. Bizler bütün süreçlerin sağlıklı yürütülmesi için gerekli her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemler Gaziantep’te turizm çeşitliliğinin arttığı dönemler olacaktır. Sonucun ülkemize ve Gaziantep’e hayırlı olmasını diliyor bu sonucun alınmasında emeği bulunan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Milletvekili Erdoğan, Kente Gastronomi Unvanın Verilmesini Değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Aralık 2015 tarihinde saat 15 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milletvekili Erdoğan, Kente Gastronomi Unvanın Verilmesini Değerlendirdi haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:33
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı