ESKİŞEHİR HABERLERİ

Milletvekili Çakırözer, Suriyeli aileleri ziyaret etti

DHA
03.04.2016 - 14:00Son Güncelleme :
DHA

 

ESKİŞEHİR,(DHA)- CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma gereği ülkelerinden kaçarak Avrupa'ya sığınmak isteyen Suriyelilerin, Türkiye'ye iade işlemlerinin uluslararası hukuka ve insanlığa aykırı olduğunu belirtti. 
 
Eskişehir'de Suriyeli  aileleri ziyaret eden Çakırözer, "Savaş nedeniyle vatanlarını bırakmak zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimize sadece ülkemiz değil tüm insanlığın ortaklaşa sahip çıkması gerekir. Maalesef Avrupa bu konuda insani ve ahlaki açıdan sınıfta kalmıştır" dedi. 
 
SORUNLARINI DİNLEDİ 
 
Milletvekili Utku Çakırözer, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Eskişehir'e gelen Suriyelilerden Ramazan Eireek, Khaled Hammoud ve Ramzi Hammoud ve ailelerini evlerinde ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Suriyeli ailelerin iş bulma ve ilaç temini konularında yaşadıkları sıkıntıları yetkili kurumlara aktarma sözü veren Çakırözer, "Eskişehirimizde yaklaşık 10 bin yabancı var. Bunlardan 5 bini Irak, İran, Afganistan gibi ülkelerden gelen ve yıllardır BM kanalıyla başka ülkelere mülteci olarak gitmek isteyenler. Şimdi onlara Suriye'deki iç savaştan kaçarak gelen 2 bine yakın geçici koruma altındaki Suriyeli kardeşimiz de eklenmiş durumda. Ziyaret ettiğim Suriyeliler, Eskişehirli komşularının kendilerine ve çocuklarına iyi davrandığını ve hayatın güçlüklerine karşı koyma noktasında yardımcı olduklarını aktardı. Bundan büyük memnuniyet duydum. İlaç temini ve istihdam konularında yaşanan bazı sıkıntıları ise bana eşlik eden Göç İdaresi İl Müdürlüğü yetkilileri de dinledi ve not aldı. Ben de ilgili kurumlarımıza aktaracağım" dedi.
 
İADELER İNSANİ VE HUKUKİ DEĞİL 
 
Türkiye ile AB arasında imzalanan ve 4 Nisan'dan itibaren Suriyeliler ve diğer ülkelerden Avrupa'ya giden sığınmacıların Türkiye'ye geri gönderilmesini öngören anlaşmaya da karşı çıkan Çakırözer, "Bu yapılan hem insanlığa sığmaz hem de uluslararası insan hakları sözleşmelerine aykırı. Bu insanları zorla Türkiye'ye geri gönderemezsiniz. Avrupalıların ve AKP hükümetinin takındığı tutum utanç vericidir. Bu anlaşma ne insani, ne ahlaki ne de hukuki. Türkiye'yi Avrupa için bir tampon bölgeye dönüştürmekten başka bir şeye yaramayacak" diye konuştu. 
 
SADECE TÜRKİYE'NİN OMUZLARINA YÜKLENEMEZ
 
Sorunun hem insani hem de hukki açıdan çözümünü sağlayacak yöntemler bulunnduğuna işaret eden Çakırözer  şunları kaydetti:
 
"Suriyeliler ve genelde mülteciler meselesi sadece Türkiye'nin omuzlarına yüklenemez. Türk halkı zaten çok büyük bir özveri ile 3 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ama çözüm tüm Suriyelileri Türkiye'ye göndermekle olmaz. Tüm insanlığın ortaklaşa çözmesi gereken bir sorundur. En insani, ahlaki ve de hukuki yöntem ülkelerin nüfusları ile orantılı mülteci kotaları açıklamalarıdır. Avrupa ülkeleri nüfuslarının yüzde biri kadar Suriyeliyi almayı kabul etse, tüm dünya ülkeleri nüfuslarının binde birini kabul etse ortada böyle bir sorun kalmaz."
 
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Milletvekili Çakırözer, Suriyeli aileleri ziyaret etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2016 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milletvekili Çakırözer, Suriyeli aileleri ziyaret etti haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:55
  • Guneş
   07:38
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:49
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı