ERZURUM HABERLERİ

Milletvekili Aydemir Gündemi Değerlendirdi

IHA
16 Ekim 2015 - 10:36Son Güncelleme : 16 Ekim 2015 - 10:37

AYDEMİR KARDELEN TV'DE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

IHA

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir Kardelen Tv ‘Farklı Bakış’ programında gündemi değerlendirdi. Deniz Gez’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Gazeteci Yazar Esat Bindesen ve İHA Bölge Müdürü Ayhan Türkez’in katıldığı programda Milletvekili Aydemir Türkiye, ülke ve bölge gündemine dair soruları cevaplandırdı.
AYDEMİR’DEN ÇARPICI TESPİTLER
Yaşanan terör olayları, çözüm süreci eksenli ülke gündemi ile Erzurum odaklı kalkınma ve gelişme parametreleri üzerinden yapılan söyleşide Milletvekili Aydemir, çarpıcı tespitlerde bulundu.
AK PARTİ TANIMLAMASI
AK Parti’yi ‘Muhafazakar Demokrat’ bir üslup sahibi siyasi kurum olarak niteleyen Milletvekili Aydemir, söyleşide siyasi yaşamını özetledi. 2001 yılında AK Hareketin içinde bulunduğunu, Erzurum’da 50 kişilik kurucular Kurulu arasında yer aldığını belirten Milletvekili Aydemir, Parti teşkilatında görev yaptığını, parti ambians ve ufkunu üyelerle birlikte paylaştığını ifade etti.
‘VİRA BİSMİLLAH DEDİK’
Bir soru üzerine Milletvekili adaylık sürecine değgin açıklamalarda bulunan Aydemir, 2011 yılında AK Listede yer aldığını, o dönemde partinin beş milletvekili çıkardığını ve altıncı milletvekilliğinin çok az bir oyla kaybedildiğini belirterek, 2015 7 Haziran seçimlerinde 4’üncü sıradan aday gösterildiğini ve Allahın takdiriyle milletvekilliğini üstlendiğini kaydetti. Aydemir, ‘Halen Erzurum gibi ulvi bir kenti temsil etmenin gururunu yaşıyor ve bununla iftihar ediyorum. Şimdi yeniden 1 Kasım seçimleri için seçmenimizin huzurundayız. Vira Bismillah dedik. Milli iradeye teslimiz’ dedi.
TERÖR GÜNDEMİ
7 Haziran sonrasında gelişen terör olayları ve Ankara’da yaşanan terör faciasını nasıl değerlendiriyorsunuz?, sualini cevaplandıran Milletvekili Aydemir, seçim sonrasını ele aldı. 7 Haziran seçimlerinin akabinde Doğu Anadolu Milletvekilleri olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında bir toplantı yapıldığını, kendisinin de Erzurum’u temsilen hazır bulunduğunu kaydeden Aydemir, ‘Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız, seçim süreç ve sonucu ele aldı. Koalisyon görüşmeleri hakkında görüş ve talimatlarını aktardı. Özellikle altını çizerek ifade ettiği bir ilke vardı: ‘AK Dava mensupları olarak Milletimize karşı şeffaf olacağız. Her etap ve sonucu milli iradenin sahibiyle paylaşacağız. ‘ Hepimiz bu ilke doğrultusunda hareket ettik.’ diye konuştu.
HÜKÜMET KURMA SÜRECİ
7 Haziran seçimleri sonrasında hükümet kurma çalışmalarına değinen Milletvekili Aydemir, CHP ve MHP’nin hükümet kurma yaklaşımlarını eleştirerek, ‘CHP koalisyon şartı olarak kendimizi inkarı öngördü, olmadı. Sayın Bahçeli ise daha 7 haziran gecesi açıkladığı yaklaşımda ısrar etti ve illa erken seçim, dedi. Haliyle koalisyon imkanları ortadan kalktı.’ saptamasını yaptı.
MUHALEFETİN ALGI OLUŞTURMA ANLAYIŞI
CHP ve MHP’nin algı oluşturmak amacıyla koalisyon görüşmelerinde dayatmacı bir yaklaşım ortaya koyduklarını söyleyen Milletvekili Aydemir, ‘Bize anayasanın ilk dört maddesi değişmesin teklifini sundular. Allah aşkına kim değişsin dedi ki..” diye sordu. Aydemir, ‘Maksatları algı oluşturmaktı. Diğer şartları ise Türkiye Cumhuriyet Tarihinde ilk kez millet iradesiyle seçilmiş alan Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelikti. Bir nevi siyasi linç önerisi. İki partinin de maksadı açıktı, AK Parti’yi, bölücülerin sesi haline gelmiş olan HDP ile ortakmış gibi göstermekti niyetleri. Onların hesap ve planları buydu, ama Allah’ın da hesabı vardı. Ve bu takdir tecelli etti, koalisyon kurulamadı.’ kaydını düştü.
TÜRKEŞ’İN DEVLET ADAMLIĞI
Seçim hükümeti kurulması aşamasında diğer iki partinin yaklaşımlarını da irdeleyen Milletvekili Aydemir, Seçim Hükümetinde yer alan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in bir devlet adamlığı duruşu sergilediği ve mesajını verdiğini kaydederek: ‘Sayın Türkeş Devletin ali menfaatlerini, Devlet beyin dayatmalarının üstünde görerek, ders verici, örnek bir tutum ortaya koymuştur. “dedi.
KURT PUSLU HAVAYI SEVER
23 Temmuz sonrası başlayan ve Ankara’da büyük bir terör faciasıyla gelişen süreci değerlendiren Milletvekili Aydemir, ‘ Kurt puslu havayı sever aforizmasını hatırlatmak isterim. Terör olaylarının arka planı budur. Ankara’daki olayın akabinde Sayın Başbakanımız CHP ve MHP genel başkanlarıyla bir görüşme talebinde bulundu. MHP yönetimi hayırcı tavrını sürdürdü. CHP genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşme gerçekleşti. Kılıçdaroğlu nun görüşme sonrasında yaptığı açıklama ve tavrı incitici ve yanıltıcıydı. Burada, AK Parti karşısında yer alanların hedefi AK Parti’yi erken seçimde zora sokmak ve seçim kaybettirmekti.”dedi.
TERÖR SİLSİLESİNİN ARKA PLANI
Gerek 7 haziran ve gerekse 1 Kasım erken seçimleri sürecinde baş gösteren terör silsilesinin bir arka planı olduğuna dikkat çeken Milletvekili Aydemir, teröre çanak tutan ve besleyenlerin tek amaçta birleştiklerini, bunun da siyasetçileri ürkütmek, siyasi zemini ele geçirmek ve sonuçları etkilemek olduğunu vurguladı. Aydemir, ‘Elbette başarılı olamadılar ve elbette olamayacaklar. Zira AK Dava milli iradenin sesi, AK Parti milli iradenin ifadesidir. Biz gücümüzü milletten alırız ve alıyoruz.’ diye konuştu.
ERZURUM ODAĞINDA MİLLİ İRADEYE BÖLÜCÜLERİN BASKILARI
7 Haziran seçimlerinde Erzurum’un bazı ilçelerine odaklı ciddi bir bölücü örgüt baskısı olduğu, bunun sonuçları etkilediği, bu baskının halen devam edip etmediği şeklindeki soruya karşılık veren Milletvekili Aydemir, ‘Ben özellikle 2011’den bu yana, kastettiğiniz baskıların vuku bulduğu ilçelere yoğunlaştım. Hakikatleri onlarla paylaştım, paylaşıyorum. O bölgeyi özellikle ben takip ettim. Altını çizerek vurgulayayım; O ilçelerde yaşayan kardeşlerimizin tamamı vatanına bağlı, vatansever, vicdanlı, imanlı insanlar. Ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda aynı imanı seslendiren insanlar. 7 haziran seçimleri sürecinde buralarda baskı vardı. Bu yöre insanının iradesine ipotek koydu, ifade bulmasına mani oldular. Sonuçlarda da müessiriyet sergilediler. Ben o bölgeyi en iyi bilen ve yaşayan bir siyasetçiyim. 2011 ve 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi bu seçim sürecinde de oralardaydım. Tekman’ın, Karayazı’nın Hınıs’ın en ücra mahallerine kadar, AK Parti Teşkilatı üyeleri olan kardeşlerimizle birlikte ulaştım. Bayramın ikinci günü Tekman’daydım. Bu yeni dönemde, yani 1 kasım erken seçimleri sürecinde bu kardeşlerimizin üzerindeki baskının kalktığını gördüm. Bize söylenen tek şey şuydu: ‘Devlet bizim için en mühim olgudur. Yeter ki eşkıya bizimle muhatap olacak fırsatı bulmasın.” Halkın tespiti ve durumu bu. ‘dedi.
KARARLI VE ETKİN MÜCADELE DÖNEMİ
Devletin terör örgütüyle kararlı ve istikrarlı bir mücadele sürdürdüğünü ve mükemmel seviyede etkili olduğunun altını çizen Milletvekili Aydemir, ‘7 Haziran seçimlerinde insanlarımızın iradesine tasallut ettiler. Tehdit ve şantaj ortamı vardı. 23 Temmuz’dan sonra baş gösteren terör olayları sonrası devlet etkin ve kararlı bir mücadele başlattı. 1 Kasım’da bu kararlılık milli iradenin önünü açacak, sandığa yansıyacaktır.” İfadelerini kullandı.
YA BİTECEKLER, YA BİTECEKLER
Hafta başında Hınıs’ta yaşanan bir olayı dile getiren Aydemir, ‘Bakın geçtiğimiz günlerde bir HDP’li belediye başkanı tutuklandı. Bunlar orada kendilerince mahkeme kurmuşlar. Hınıs’ın asil ve şerefli ailelerinden birini, sözde mahkemelerinde yargılayarak, 2 trilyon tutarında para cezası vermişler. Herkesin evladü iyali var. Bunlarla şantaj yapmış ve verdikleri kararı da tutanağa geçirmek cüretini sergilemiş altına da imza atmışlar. Soruyorum sizlere, Böylesi bir zeminde iradenin sandığa yansıması mümkün müdür? İşte devletimiz bu noktada milletimizin yüreğini ferahlatan bir kararlılık ve etkinlikle başarılı bir mücadele süreci başlattı. Rabbimin yardımıyla muvaffak da oldu. Devletin bu mücadeledeki kararlılık, ‘Ya bitecekler Ya bitecekler’ noktasındadır. 1 kasımda bu nevi sıkıntılar yaşanmayacak. Allah’ın izniyle milli irade sandığa yansıyacaktır’ diye konuştu.
YSK KARARI VE SONRASINDA YAŞANANLAR
1 Kasım erken seçimlerinde gündeme gelen bir başka konuya da değinen Milletvekili Aydemir, Türkiye’nin bazı yerleşim alanlarında seçim kurullarının sandıkların taşınması yolunda öneri getirdiğini, bunun YSK tarafından reddedildiğini belirterek, ‘Elbette hepimiz devletin kararına saygılıyız. Ancak burada altı çizilmesi gereken bir durumda yaşandı. HDP ve beraberinde CHP kararı yerinde bulduklarını deklare etti. Bu mihval üzerine HDP’nin açıkladığı karar doğrultusunda MHP sözcüsü desteklerini açıkladı. Bu yaklaşım kimin neyi amaçladığını özetlemek bakımından önemlidir.’ vurgusunu yaptı.
ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm Sürecine ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Milletvekili İbrahim Aydemir, sürecin şeffaf olduğunu, arka planı bulunmadığını, yapılanların milletle paylaşıldığını söyledi. Meselenin ele alınırken yalnız iç boyutuyla değil dış boyutuyla da ele alınması gerektiğini ifade eden Aydemir, ‘Etkin mücadele öncesinde, dışarıdan gelebilecek ‘Niye bunu yapmadınız’ sorgulaması ortadan kalktı. Devlet, yapması gerekeni yaptı. Süreçte devletimiz savunma sanayisini yerli ve milli üretime odaklandırdı. Devlet yerli ve milli üretimle kendini tahkim etti. Sonuçta, terörist hainler son 30 yılda görmediği karşılığı gördü. Devlet hiç olmadığı kadar kararlı ve etkindir. Halkımız şundan emin olsunlar çok kararlıyız. Terör örgütü, bugün ateşkes diyorsa ateşi bittiği içindir.” diye konuştu.
ALA VE ALTINOK’A ÖVGÜ
Terörle mücadelede Erzurumlu devlet ve siyaset adamları olan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın aldığı kararlar ve yönetimiyle başarılı olunduğunu, içişleri Bakanı Selami Altınok’un bir devlet adamı üslubuyla süreci iyi yönettiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Her iki devlet adamımıza müteşekkiriz. Onlar süreci iyi götürdükleri için bir takım mihrak ve odaklar tarafından hedefe konulmak istendiler. Bu onların başarısının ifadesidir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız da Bakanımız Sayın Altınok’a sahip çıkmıştır. Bakın, Sayın Altınok’un başarısı halkımızda o kadar yankı bulmuştur ki, gittiğimiz her yerde ‘İçişleri Bakanımıza sahip çıkalım’ anlayışı seslendirilmekte, Tüm ülkede olduğu gibi Erzurum’da da halkımız Sayın Bakanımıza övgü yağdırmaktadır.’ dedi.
‘TERÖRÜ ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKARACAĞIZ’
‘Bu örgütü ve terörü ülke gündeminden çıkaracağız’ diyen Milletvekili Aydemir, seçim çalışmaları sırasında yaşadığı bir olayı paylaştı. Erzurum kent merkezi sanayi caddesinde esnafla görüşürken, bir bayanın çocuğuyla birlikte kendisiyle görüştüğünü ve Kardeşinin terörle sıcak mücadelenin sıcak biçimde yaşandığı bir ilde güvenlik hizmeti verdiğini aktardığını söyleyen Aydemir, ‘Bu kardeşimiz bize, sizden bir isteğimiz var. Ne olur şu eşkıyaları temizleyin, dedi. Bu şu demektir, terörle mücadelede milletimiz de devletimiz de kararlıdır. Allah’ın izni ve yardımıyla Bu bölücü örgütü ve terörü ülke gündeminden çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Milletvekili Aydemir Gündemi Değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milletvekili Aydemir Gündemi Değerlendirdi haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:33
  • Guneş
   05:23
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı