Milleni.com'dan BTK kararına itiraz

ANKA
11.12.2009 - 14:25 | Son Güncelleme:

Türkiye’de Türk Telekom üzerinden ekonomik tarifelerle sabit hat görüşmesi yaptıran Millenicom, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yıllık cirosu 10 milyon TL’yi aşan operatörlerin, kullanıcılarla ayrı sözleşme düzenleyerek kendi faturalarını kendilerinin düzenlemesi yönünde aldığı kararın yeni gelişen sektörü yok edeceği yönünde görüş açıkladı.

Millenicom Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Kuyulu, yabancı sermayeli bir kuruluş olarak sektörün gelişmesine ve rekabet ortamının iyileşmesine katkı yaptıklarını belirterek, BTK’nın kararının, sundukları 1045 gibi “ekonomik” konuşturan hizmetlere büyük zarar vereceğini ve 10 milyon TL ciroyu aşan tek kuruluş olarak bu karardan en fazla kendilerinin etkileneceğini söyledi.

“YABANCI SERMAYE GELMEZ”

Basın mensuplarıyla İstanbul’da bir araya gelen Şevki Kuyulu, BTK’nin bu kararını yorumlarken 1045 gibi “arama bazında operatör seçimi” hizmetlerini yok edebileceği, bu şekilde pazarın rekabete açık hale gelemeyeceği ve yabancı sermayenin de ilgisinin azalacağı görüşünün altını çizdi ve şöyle dedi:

“BTK’nın son kararıyla yıllık belirli bir ciroyu aşan alternatif işletmeciler için Türk Telekom’un mevcut ‘faturalama hizmeti sağlama’ yükümlülüğüne ilişkin muafiyet getirildi. Arama bazında operatör seçimi hizmeti sunan işletmecilere yönelik karar doğrultusunda, işletmecilere 3 aylık bir hazırlık süreci tanınıyor. Bu uygulamayla, artık tüketicilerin 1045 hizmetini kullanabilmeleri için tek tek sözleşme yapmaları gerekecek ve bu şekilde fiilen bu hizmet kullanılamaz hale gelecekler. Bugüne dek Türk Telekom’un sunduğu faturalama hizmeti için bu kuruma fatura başına olması gerekenden daha fazla bir bedel ödüyorduk. Ancak BTK’nın aldığı bu karar, ülkemizde yüzde 100 rekabet ortamına bir türlü kavuşamayan sabit telefon hizmetleri pazarında düşük kâr marjlarıyla, tüketici dostu ekonomik tarifeler sunan bizim gibi alternatif işletmeciler için önemli bir darbedir.”

“BU KARAR SEKTÖRÜ BİTİRİR”

Sabit hat sektörüne önemli katkı yaptıklarını belirten Şevki Kuyulu, Arama bazında operatör seçimi hizmetimiz 1045’i, BTK’nin geçmiş dönemlerde aldığı kararlar doğrultusunda yapılandırdık ve 2007 yılı Eylül ayı itibarıyla sunmaya başladık. 1045 hizmetini sunabilmek için bugüne kadar yaklaşık 12 milyon TL yatırım yaptık. Tüm bu yatırımlar BTK’nin 5 yıl önce yaptığı düzenlemelere göre yapılmıştı. Ancak BTK’nin yeni kararı bütün bu yatırımlarımızın yok olması anlamına geliyor. BTK, çerçevesini kendi çizdiği arama bazında operatör seçimi hizmeti kategorisini öldürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ MİLYONU AŞKIN SABİT HAT ABONESİNE 12 MİLYON TL TASARRUF

Bugün itibarıyla 1045’ten yararlanan 2 milyonu aşkın sabit hat kullanıcısına sağlanan tasarruf miktarı 12 milyon TL’yi aştığına işaret eden Şevki Kuyulu “BTK’nin bu kararı nedeniyle, bu ekonomik hizmet kategorisi yok olurken tüketicilerin tasarruf olanağı da ortadan kalkıyor. Tüketiciler, Türk Telekom’dan hizmet almak zorunda kalıyor. Bu kararla birlikte, çalışmayan bir regülasyon sürecine giriyoruz. BTK’yi, tüketicileri ve bizim gibi yatırımcıları büyük zarara uğratacak bu kararını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz” dedi.

YÜZDE 60-65 İNDİRİMLİ KONUŞMA

Millenicom Sabit Telefon Hizmetlerinin tüm yönlere doğru (şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası ve GSM) aramalarını ev ve iş yeri telefonlarından yüksek kalite ve uygun fiyata yapabilmeyi sağlayan bir ses hizmeti olduğunu hatırlatan Kuyulu, bütün dünyayla ve Türkiye’nin dört bir yanıyla yapılan görüşmelerde yüzde 60’a varan tasarruf sağlanabildiğini, GSM paketlerinde ise bu indirimlerin yüzde 65’ler seviyesine çıktığını söyledi.

Millenicom’un Türkiye’de kurumlara yönelik A-Tipi Telefon Hizmeti sunan ilk iki işletmeciden biri olduğunu ve bugün 40 binden fazla kurum tarafından tercih edildiğinin altına çizen Şevki Kuyulu, Millenicom Türkiye’nin şebekesi üzerinde ayda 200 milyon dakikalık telefon görüşmesi yapılabildiğini ve 80’i aşkın uluslararası telekom operatörüyle ara bağlantıya sahip olduğunu kaydetti.

SABİT HAT ABONE SAYISI 9 AYDA 500 BİN AZALDI,GÖRÜŞME SÜRESİ YÜZDE 22 DÜŞTÜ


BTK’nin sabit hat trafiğiyle ilgili verilerini yorumlayan Şevki Kuyulu sabit ses trafiğinin 2009 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı döneme göre toplamda yaklaşık yüzde 22 azalarak 6.3 milyar dakikadan 5,3 milyar dakikaya indiğini söyledi. Sabit hat abone sayısındaki azalışa da dikkat çeken Kuyulu, 2009 başında 17.3 milyon adet olan abone sayısının Eylül 2009 itibariyle 500 bin adet azalarak 16.8 milyon adete düştüğünü sözlerine ekledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı