Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Militan oruçta liderler keyifte

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koğuş sisteminindeki ‘örgüt hücre evi’ düzenini bırakmak istemedikleri için F tipi cezeavlerini protesto eden örgütlerde lider kadro eyleme katılmıyor. Militanlar, ölüm orucu kurasına katılırken lider kadro bunun dışında tutuluyor.

  Adalet Bakanlığı'nın açılmasını ertelendiğini duyurduğu F tipi cezaevlerine gitmemek için ölüm orucu başlatan 203 mahkum, ülke genelindeki birçok cezaevinde 54'üncü günlerini doldururken örgütlerin yöneticileri yine eyleme katılmıyor.

  Bölücü PKK örgütü militanlarının sadece destek vermekle yetindikleri ölüm orucuna yasadışı DHKP-C, TKİP, TKP/ML, MLKP örgütlerine üye militanlar katılıyor.

  CNN-Türk'te yayımlanan ve Bayrampaşa Cezaevi'nde çekildiği belirlenen ölüm orucuna katılma töreni görüntülerinde, ölüm orucuna yatan militanların kurayla seçildiği belirtildi. Ancak, kuraya katılacakların nasıl belirlendiği açıklanmadı.

  Ölüm orucuna yatan mahkumların genellikle örgütleri tarafından 'daha önemsiz' olarak adlandırılan mahkumlar arasından seçildiği öne sürüldü. Ölüm orucuna yatmak üzere seçilen mahkumların, poliste verdikleri ifadelerle örgüte zarar veren, başka militanların yakalanmasına, silahların ele geçmesine yardımcı olan mahkumlar arasından seçildiği de iddia edildi.

  Yasadışı DHKP-C örgütünün yöneticisi olduğu bildirilen Ercan Kartal ve Şadi Özpolat ile diğer örgüt yöneticileri ise 1996 ölüm orucunda olduğu gibi bu sefer de ölüm orucuna katılmadı.

  Örgütlerin aldığı karar uyarınca örgüt yöneticilerinin yanı sıra cezaevi sorumlularının da açlık grevi ve ölüm orucuna katılmadıkları ifade edildi. Sadece yasadışı TİKP (Türkiye Komünist İşçi Partisi) örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle İstanbul DGM'de TCK 146/1'den idam istemiyle yargılanan ve Gebze Cezaevi'nde yatan Düzgün Zengin ile yasadışı TKP/ML örgütü yöneticileri olduğu gerekçesiyle İstanbul DGM'de 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan, Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde yatan Mehmet Polat ve Hasan Yiğit ölüm orucuna katılıyor.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı