Milisaniyelik sızıntı iddiası

Barış BALCI
26.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımına devam kararı aldığı 18 Eylül’de kararın açıklanmadan önce sızdırılmış olabileceği iddia edildi.

Fed konuyla ilgili inceleme başlattı. Sızıntı bilgiyle milisaniyeler içinde 600 milyon dolarlık işlem yapıldığı belirtildi.

SADECE ABD değil tüm dünya piyasalarını ilgilendiren Amerikan Merkez Bankası (Fed) tahvil alımı kararı ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. Fed’in tahvil alımına ayda 80 milyar dolarla devam edeceği açıklamasının sızdırıldığı iddia edildi.

EĞER IŞIK HIZINI AŞMADIYSA

İddiayı ortaya atan piyasa analiz firması Nanex’in kurucusu Eric Hunsader oldu. Eric Hunsader kararın piyasalara etkisini açıklandığı ABD saatiyle saat 2 itibariyle milisaniye ölçeğinde incelediğini ve New York ve Chicago borsalarında aynı anda tepki verdiğini belirtti. Hunsader teorik olarak bunun mümkün olmadığını New York borsasında tepki verildikten birkaç milisaniye sonra Chicago borsasında tepkinin başlamasını gerektiğini söyledi. Hunsader bilginin ancak ışık hızından hızlı bir şekilde Chicago’ya ulaşmaması durumunda New York ile aynı anda tepki olacağını belirtirken bu olayın bir sızıntı şüphesini artırdığını belirtti.

ÇARPICI HAREKET

CNBC tarafından incelenen verilere göre Chicago’da işlem gören hisselerin diğer şehirlere göre erken tepki verdiği ortaya çıktı. Kimi hesaplamalara göre milisaniye farkıyla 600 milyon dolarlık varlık el değiştirdi. Fed’in sürpriz tahvil alımına devam kararının Chicago şehrine nasıl sızdığı ise henüz tespit edilemedi. Fed durumla ilgili inceleme başlatırken medya organlarıyla da konuyu görüşmeye başladı. Açıklama yapan bazı medya organları Fed’in kurallarını koyduğu ambargo prosedürlerine harfiyen uyulduğunu söyledi.

Prosedür nasıl işliyor?

Saat 1:45
Fed muhabirleri Fed binasında kilitli bir odaya alınıyor.

Saat 1:50
Fed yetkilileri Fed kararını muhabirlere dağıtıyor. Birkaç dakika içinde muhabirlere bilgileri özetleme fırsatı veriliyor.

Saat 1:58
Muhabirler Fed görevlileri eşliğinde odadan kameraların önceden kurulu olduğu balkona alınıyor.

Saat 2:00
Fed kuralları saat 2’den önce yayına geçilmesine izin vermiyor. ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan atomik saat 2’yi gösterdiğinde ambargo kalkıyor.

Etiketler: Piyasalar


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı