« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milililer şampiyonaya katılıyor

Sutopunda Avrupa Şampiyonası eleme maçlarında, Malta'yı 12-5 yenen Türk Milli Takımı, şampiyonaya katılmayı garantiledi.

A.A
SON GÜNCELLEME
ENKA Sadi Gülçelik Spor Sitesi'nde gerçekleştirilen organizasyonda Malta ile karşılaşan milliler, rakibini 12-5 yenerek, Avrupa'da ilk 12 takım arasında yer alıp şampiyonaya katılma hakkını kazandı.

Türk Milli Sutopu Takımı, ilk kez Avrupa (A) kategorisindeki 12 takım arasına kalma başarısını gösterdi.

Grup eleme müsabakalarında ilk maçında Slovakya karşısında aldığı 6-5'lik galibiyetin ardından bugün de Malta'yı geçen milliler, grup elemelerinin ikinci maçında İspanya'nın da Slovakya karşısında 9-5'lik galibiyet elde etmesi sonucunda grupta ilk 2 sırada yer almayı garantileyerek, şampiyonaya katılma hakkı kazandı.

Türk sutopu tarihinde ilk kez bu başarıyı ortaya koyan milli takım, 29 Ağustos-11 Eylül tarihleri arasında Zagreb'de düzenlenecek şampiyonada Avrupa'nın en iyi 12 takımı ile mücadele edecek.

Sutopu Federasyonu Başkanı Vedat Akgün yaptığı açıklamada, Türkiye'de sutopunun gelişimi ve Avrupa'da yer alabilmesi için çalıştıklarını ifade ederek “Bu başarı Türk sutopunda bir devrimdir. Tüm gençlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Milli takım antrenörü Sinan Turunç ise bu başarının ardında dört yıla yayılan bir hazırlık sürecinin bulunduğunu anlatarak şu ifadeleri kullandı:
“Bu dönemde rakiplerimizle mücadele etmemize imkan tanıyacak şekilde hazırlık kampları ve antrenman süreçleri geçirdik. Hazırladığımız yeni çalışma programları ile milli oyuncularımızı mental ve fiziksel olarak en yüksek seviyeye çıkarmak için çok uzun bir yoldan geldik. Bugün İstanbul'da ev sahibi olduğumuz turnuvada, Avrupa'nın en iyi 12 milli takımı arasına girmemizde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor ve tüm oyuncularımı tebrik ediyorum.”

Türk Milli Takımı eleme grubunda yarın İspanya'ya ile son maçına çıkacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz