Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Milenyumun Hakkári’si

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.09.2000 - 00:01

  PKK'yla birlikte adı terörle anılan Hakkári, büyük değişim geçiriyor. Çok katlı iş merkezleri, lüks apartmanlar, yüzme havuzu, internet kafeler ve ünlü markalarla dolu mağazalar Hakkári'nin yeni yüzü artık.

  HAKKÁRİ'nin adı, daha 2 yıl öncesine kadar terör haberleriyle duyuluyordu. Çöplükten yiyecek toplayan insanların görüntüsü ise hálá belleklerde... Terörün bitmesiyle birlikte, Hakkári'nin tüm çehresi değişti. Tek katlı ahşap binalar yerini lüks apartmanlara, köhne dükkánlar da yerini çok katlı iş merkezlerine bıraktı. Sosyal yaşam ise baş döndürücü boyuta ulaştı. Peşpeşe açılan internet kafeler, Valilikçe yaptırılan dinlenme parkı ve yüzme havuzu, giderek modern kent kimliğine bürünen Hakkári'ye renk kattı. Terör yıllarında gün batmadan eve kapanan halk, şimdi gece yarılarına kadar caddeleri dolduruyor.

  Gençler istedi kafeler açıldı

  TERÖR nedeniyle yaşanan yoğun göçle, nüfusu 20 binden 80 bine ulaşan, işsizliğin çığ gibi büyüdüğü Hakkári'de, insanlar umudunu yitirmedi. Onlar şimdi, ‘‘Biz ne sıkıntılar yaşadık. Bunları da aşarız inşallah. Artık kötü günler geride kaldı’’ diyor.

  Hakkárili internet kullanıyor. Düne kadar adını bile telaffuz edemediği pizzayı, hamburgeri yiyor. Geçmişteki sıkıntıları unutmaya çalışan Hakkárili, çağdaş yaşamın gereklerine ayak uydurmanın uğraşını veriyor.

  Sosyal yaşam ve kentin çevresi ışıl ışıl ancak ‘yatırım fukaralığı’ henüz aşılamadı. Sanayi alanında ilin tek yatırımı olan İl Özel İdare'ye ait Hakkári İplik Sanayi A.Ş. (HİSAŞ), ödenek yokluğu ve pazar sorunu nedeniyle kapalı. İl Özel İdare bütçesinden sağlanan gelirlerle kurulan halı ve kilim atölyeleri genç kız ve kadınlara istihdam yaratmış. Ancak burada dokunan halı ve kilimlerin de pazar sorunu var. Eğitim ve sağlık alanında yaşanan sıkıntılar aşılmaya çalışılırken, Van 100. Yıl Üniversitesi'ne bağlı olarak kent merkezinde açılan meslek yüksekokulu, Hakkári'ye sihirli bir anahtar olmuş.

  Yurdun çeşitli köşelerinden üniversite okumak için Hakkári'ye gelen gençlerin isteği üzerine pastanelerin, bilardo salonlarının, internet kafelerin sayısı bir anda arttı. Gençlerin uğrak yeri haline gelen bu mekánlar, yeni ekmek kapısı olurken, Hakkárililer de buralara uğramaya başladı.

  OLİMPİK HAVUZ TENİS KORTU

  Hakkári'nin değişen bir yüzü daha var. O da, dönemin Valisi Nihat Canpolat tarafından, kadın ve erkekler için 2 yıl önce olimpik standartlarda yaptırılan 2 yüzme havuzu ve tenis kortu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredilen yüzme havuzları, yaz aylarında kızlı-erkekli gençlerin akınına uğruyor.

  Evet, Doğu'da hızla değişime uğrayan, kendi kategorisinde Milenyum'a çabuk uyum sağlayan Hakkári'yi, Hakkári insanını orada görmek gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı