Ege Haberleri

EGE

  Milas'ta su protestosu

  Yaşar ANTER / MİLAS (Muğla), (DHA)
  18 Temmuz 2015 - 01:32Son Güncelleme : 16 Temmuz 2015 - 15:38

  MUĞLA’nın Milas İlçesi Kuyucak Mahallesi’nde yaşayanlar, su kesintileri nedeniyle yol kapatarak eylem yaptı.

  Milasta su protestosu

  Bodrum yakınlarında yaklaşık 800 kişinin yaşadığı Kuyucak Mahallesi’nde 2 aydır belli aralıklarla yaşanan susuzluk çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bugün saat 10.00 sıralarında boş su bidonlarını alarak Bodrum karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 100 kişi eylem yaptı. Yoldan geçemeyenler, jandarma ekiplerini göreve çağırdı. Jandarmanın tüm uyarılarına rağmen yolu açmayan eylemciler Kaymakam’ın söz vermesi üzerine yolu açtı.

  Hat bakım çalışmaları nedeniyle iki aydır sıklıkla kesinti yaşadıklarını belirten evli 3 çocuk annesi 49 yaşındaki Aysel Bulut, daha önce defalarca belediyeye dilekçe verdiklerini söyleyerek Kaymakam ve Muğla Su Kanal İdaresi’nin (MUSKİ) konuya ilgisiz kaldığını öne sürdü.

  MUHTAR: BORULARI BENİM DÖŞEYECEK HALİM YOK YA

  Büyükşehir Yasası’nın ardından mahalleye dönüştürülen Kuyucak’ta bu sorunların yaşanmaya başladığını iddia eden Muhtar Tahir Saylak ise, "Sizin dilekçelerinizi ben Büyükşehir’e ilettim ama beni de dinlemiyorlar. Büyükşehir olduktan sonra muhtarlar tek tek istifa etmeye başladı. Boruları benim döşeyecek halim yok ya" dedi.

  Mahalle sakinlerinden Cuma Kaplan ise yılın 12 ayı bu mahallede yaşayanların mağdur olduğunu savundu. Kaplan, "Daha önce suyumuz normal akıyordu. İki aydan beri sıkıntı büyüdü su var, şebeke hattı var ama ilgilenen yok. Bu çağda susuz yaşanır mı? Barajlar dolu, ilgisizlik ve ihmalkarlık bizi bu duruma getirdi. Bu çalışmaların yapılacağı 6 ay önceden belliydi, gerekli önlemler alınabilirdi" diye konuştu.

  KAYMAKAM SÖZ VERDİ YOL AÇILDI

  Milasta su protestosu

  Mahalle sakinlerini dinleyen Milas Kaymakamı Fuat Güner konunun takipçisi olacağını söyleyerek şöyle dedi:

  "Valim ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile hemen görüşüp önce kısa vadeli ardından uzun vadeli çözüm için çalışmaya başlayacağız. Gerekirse bugünden itibaren su tankerlerle taşınıp depolarınıza boşaltılacak ve şebeke suyu parası alınacak. Amacımız sorunu en hızlı şekilde çözmek. Ben ilgileneceğim siz de yolu açın eyleme son verin." Mahalle halkı yola kurdukları barikatı kaldrırarak eyleme son verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı