Ege Haberleri

EGE

  Milas'ta korkutan yangın

  Yaşar ANTER/MİLAS
  24 Ağustos 2014 - 01:25Son Güncelleme : 23 Ağustos 2014 - 10:34

  Muğla'daki yangına sabahın ilk ışıklarıyla 4 uçak, 8 helikopter ile müdahale edilmeye başlandı.

  Muğla'daki orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

  Milas ilçesine bağlı Köyiçi Mezarlık mevkisinde başlayan, Türkevleri ve Çökertme mahallelerine de sıçrayan orman yangını, gece boyunca devam etti.

  Yangının Kemerköy Termik Santrali'ne ulaşmaması için mücadele veren yer ekiplerine, günün ilk ışıklarıyla havadan müdahale ekipleri de destek vermeye başladı.

  Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara da keşif helikopteriyle gökyüzünden hava araçlarını yönlendirdi.

  Yangın, 4 uçak, 8 helikopter ile havadan, çok sayıda arazöz ve orman yangını söndürme işçisiyle de karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

  MİLAS YANGINI 18.5 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

  MİLAS İlçesi'ne bağlı Akçakaya Mahallesi yakınlarında başlayıp şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve 18 kilometre uzaklıktaki Gökova Körfezi'ne kadar ulaşan yangın, 18.5 saat sonra bugün saat 07.30'da tamamen kontrol altına alınabildi. Yangının tehlike yarattığı çok sayıda sitenin sakinleri geceyi sahilde ve araçlarında geçirdi. Dumandan 3 orman işçisinin etkilendiği, sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Ormanlık ve tarım alanları dışında köylünün zeytinlikleri ile kovanlarına da zarar veren yangının etkilediği alanın zarar tespit çalışmaları sonucu netleşeceği açıklandı.

  Milas'a bağlı Fesleğen Mahallesi'nde dün saat 13.00 sıralarında başlayan yangın, Akçakaya ile Gürceğiz Mahallesi'ndeki ormanlık alan ve tarım arazilerinin ardından 18 kilometre uzaklıktaki Gökova Körfezi sahilindeki Ören, Türkevleri Çökertme Sahili'ne kadar ulaştı. Alevlerin, Gökova Sahil şeridinde bulunan ve yaklaşık 3 bin kişinin oturduğu Gözdekent, Denizyıldızı, Bakra, Sertaş, Havacılar, Doğuş, Ünlüsoy, Rüyakent, Sılay tatil sitelerine oldukça yaklaşması üzerine, olası olumsuzluğa karşı, buradaki evler jandarma tarafından tahliye edildi.

  Tahliye çalışmalarına Sadettin Uslu liderliğindeki 30 kişilik Bodrum AKUT ekibi de katıldı. Yangın ayrıca Kılıç balıkçılığa ait kuluçkahane ve yem fabrikası ile Türkevleri'nde bulunan Kemerköy Termik Santrali'ni tehdit etti.
  Çalışmalara 3 söndürme uçağı, 6 helikopter, 40 arazöz ve 300 orman işçisi müdahaleye başladı. Bölgelerde önlem alan ekiplerin çalışması sonucu alevler herhangi bir yerleşim yerine zarar vermedi.
  Gece çalışmalarına ara veren helikopter ve uçakların gökyüzünün aydınlanmasıyla birlikte tekrar görev alması üzerine yangın bugün 07.30'da tamamen kontrol altına alınabildi. Çalışmalar sırasında 3 orman işçisinin dumandan etkilendiği, hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

  TATİLCİLER GECEYİ SOKAKTA GEÇİRDİ
  Korkan yerli ve yabancı tatilciler ile bölgede yerleşik oturanlar, geceyi başta sahil olmak üzere araçlarında geçirmeyi tercih etti. İstanbul'dan tatile gelen emekli öğretmen 65 yaşındaki Nedim Uzun, "Alevlerin evlere yaklaştıklarını söylediklerinde hemen eşim ile evden ayrılıp sahile gittik. Yapacak bir şey yoktu. Orman ekipleri tüm güçleri ile çalıştı ve evleri yanmaktan kurtardılar" dedi.
  Hanay Sitesi sorumlusu Mehmet Aydın ise, "Yangın başladığında buraya kadar geleceğini tahmin edemedik. Gece boyunca devam eden yangın nedeniyle siteyi tamamen boşalttık. Sabah uyandığımızda asırlık çam ağaçları ile kaplı sitenin etrafını küle dönmüş görünce büyük şok ve üzüntü yaşadık. Evlerimizin kurtulduğuna sevinemedik" diye konuştu.

  ZARAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILACAK
  Köylünün zeytinlikleri ve kovanlarına da zarar veren yangınla ilgili zarar tespitinin yapılacağı, tarım arazileri de dahil yanan ormanlık alanın ne kadar olduğunun inceleme sonucu açıklanacağı belirtildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı