MUĞLA HABERLERİ

Milas'ta bazı binalar tescilleniyor

DHA
27.03.2017 - 14:04Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen toplantıda ilçedeki 40'a yakın binanın tescilinin yapılması için öneride bulunuldu.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediyesi temsilcileri ile Milas Müze Müdürü Vekili Mehmet Kaçmaz'ın katılımıyla Milas'ta düzenlenen toplantıda Milas'taki tescilli binalar ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek olan Çöllüoğlu Hanı ile ilgili değerlendirme yaptı. İki gün süren toplantıda Milas Belediyesi'nin 4 yıl önce Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na Koruma Amaçlı İmar Planı'nda yapılan revizyon çalışmaları için yaptığı başvurunun onay süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Milas'ta toplanan kurul üyeleri, ilçenin tescilli yapılarında inceleme yaptı. İncelemeler sırasında 40'a yakın binanın tescilinin yapılması için öneride bulunuldu. Yağan yağmurlarla daha çok yıpranan ve daha fazla dayanamayarak ocak ayı içerisinde büyük bir gürültüyle yıkılan Hisarbaşı Mahallesi Tabakhane Caddesi'ndeki tarihi evle ilgili bazı bilgiler de kurul üyeleri tarafından gözden geçirildi. Binanın tehlike arz eden cumba ve baca gibi bölümlerinin gerekli çizimlerinin ve belgelemelerinin yapılmasının ardından yıkılmasına karar verildi. Daha önce yıkılarak yolu kapatan molozların da temizlenmesi planlanıyor. Milas'taki yıkılan binayla aynı şartlarda olan yaklaşık 60 binanın bulunduğu, bunlarla ilgili de tespit ve inceleme çalışmalarının yapılacağı öğrenildi.

Milas'ın tüm yazınsal ve tarihsel geçmişinin yer alacağı Milas Kent Belleği Projesi ile ilgili başlatılan çalışmalarla ilgili olarak kurul üyelerine yönelik bilgilendirme sunumu da yapıldı. Milas Belediyesi'nce Çöllüoğlu Hanı'nda oluşturulacak olan Milas Kent Belleği Projesi'nin koordinatörlüğünü yapan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, handaki hangi bölümlerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı hakkında bilgi verdi.

Oktay ÇAYIRLI / MİLAS (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Milas'ta bazı binalar tescilleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milas'ta bazı binalar tescilleniyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı