MUĞLA HABERLERİ

Milas’ta Umut Evi Açılacak

IHA
16.10.2015 - 09:53Son Güncelleme :

MİLAS'TA AÇILACAK UMUT EVİ PROJESİNİN PROTOKOLÜ ELİN ELİMDE DERNEĞİ BAŞKANI SERAP ÇEBİ VE MUĞLA VALİSİ AMİR ÇİÇEK ARASINDA İMZALANDI.

IHA

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Mehmet Ali Kariptaş, Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi ve yönetim kurulu üyeleri, Milas M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Metin Kaya, Milas’ta açılacak ‘Umut Evi’ projesi hakkında bilgi verdi.
Devletin sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütmesini önemsediğini belirten Muğla Valisi Amir Çiçek, “Son birkaç yılda sosyal alanda devletimiz çok önemli adımlar attı. Bunlardan biri de engelli bireylerimizin ev ortamında bakımlarının sağlandığı Umut Evleri. Bakanlığımızın öncülüğünde başlatılan bu proje adı üstünde gerçekten engellilerimize umut ışığı olacak” ifadelerini kullandı.
Proje kapsamında Milas’ta açılacak Umut Evi’nin tüm tefrişatını yapan Elin Elimde Derneği’nin yönetimine teşekkür eden Vali Çiçek, “Bütün kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz ve STK’larla engelli bireylerimizin hayatını kolaylaştırmak için çaba sarf etmeliyiz. Önce bireyi mutlu etmeliyiz. Çünkü mutlu birey huzurlu toplumu meydana getirir. Kimseyi birbirinden ayırt etmeden vatandaşlarımıza sevgiyle yaklaşmalıyız. Görevlerimizi gönüllülük ve sevgi esasına dayandırmalıyız. İlimizde engellilere yönelik yapılan çalışmalar ile bireyler arasındaki sevgi perçinlenecektir. Kaynaklarımızı engelli bireylerimizin hayatını kolaylaştırmak için kullanmalıyız” dedi.
Umut Evi Projesi ile engelli bireylerin küçük gruplar halinde bir apartman dairesinde veya müstakil bir evde diğer komşuları ile birlikte yaşamalarını sürdürmesinin daha yararlı olacağının düşünüldüğünü dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Kariptaş, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bakılmakta olan engelli bireylerden durumları uygun olanların, kuruluşların ek ünitesi konumunda olan “Umut Evi” olarak isimlendirilen evlerde, toplum yaşamına aktif katılımları sağlanarak, bakımlarının gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Milas Umut Evi’nin Muğla’daki ilk uygulama olacağını aktaran Kariptaş, “Yeniköy-Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü (YEAŞ) tarafından tahsis edilen lojman, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO)’nın katkıları ve Elin Elimde Derneği’nin tüm ev içi tefrişatını yapmasıyla Umut Evi’ne dönüştürüldü. Yapacağımız törenle hizmete açacağımız Umut Evi’nde 4 engelli çocuğumuz yaşamaya başlayacak” dedi.
Çocukların sosyal hayata entegre olmasını hedeflediklerini dile getiren Serap Çebi ise, “Bu gençlerin en büyük sorunu yaşıtlarıyla bir arada olamamalarından dolayı iletişim sorunu yaşamalarıdır. Amacımız, Umut Evleri’nde çocuklarımızın ev hayatına uyumları, istihdamlarının sağlanması nihai olarak da bağımsız yaşamaları ve aile olmalarının sağlanmasıdır” dedi.
Konuşmaların ardından Muğla Valisi Amir Çiçek ve Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi arasında Umut Evi Açılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Milas’ta Umut Evi Açılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 09 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milas’ta Umut Evi Açılacak haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:01
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı