Gündem Haberleri

  Mikrosan'dan damla sulama borusu üreten makine

  A.A.
  10.07.2007 - 15:57 | Son Güncelleme:

  Mikrosan Makine ve Kalıp Sanayi A.Ş, damla sulama borusu üreten makine yaptı.

  Mikrosan'dan yapılan açıklamada, şirketin Amerikalı DRTS Products ortak girişimiyle Türkiye'de damla sulama borusu üreten makine yaptığı bildirildi.

  Gebze'de tüm sektör temsilcilerine tanıtımı yapılan ekstruder ile üretilecek damla sulama boruları, tarımsal sulamada suyun gereksiz kullanımının önüne geçerken, kontrollü üretimi de beraberinde getirecek.

  Mikrosan markası ile Kocaeli Gebze'de ileri teknoloji ile üretilecek makineler, yapılan joint-venture (ortak girişim) anlaşması çerçevesinde sadece Türkiye'deki boru üreticisi firmalara değil, dünyaya da pazarlanacak.

  Mikrosan yetkililerinin “Damla sulama hatları için gereken spesifik üniteler konusunu DRTS firmasıyla çözdük” dedikleri belirtilerek, uzunluğu 60 metreye varabilen hattan oluşan yeni makinenin 120 günde yapıldığı ve bir hattın bedelinin baz olarak 240 bin avro olduğu kaydedildi.
  Açıklamaya göre, yetkililer, bir yılda en az 10 hat üretmeyi planlıyor.

  DAMLA SULAMA SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

  Damla sulama ile sulanan bitkilerin daha büyük ve daha sağlıklı yetiştiği, bitkinin sulama sezonu boyunca bir kuru bir yaş toprakta kalıp sulama stresine girmediği, bitkinin kök bölgesi sürekli nemli tutularak köklerin toprak içinde çok rahat hareket edebilmesinin sağlandığı, üründe verim artışının yöreye, iklime göre değişmekle birlikte yüzde 80'lere kadar çıktığı kaydedildi.

  Damla sulama borularının kullanımı ile su kaybının en aza indirildiğine dikkat çekilen açıklamada, sistemin işçilik, gübre ve mücadele ilaçlarından tasarruf sağladığı aktarıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı