Ege Haberleri

EGE

  Mikro-kredi işsiz üniversitelilere de yaradı

  Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
  04 Eylül 2015 - 16:05Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 16:05

  KADINLARA destek sağlayan mikro-kredi uygulaması, ev hanımlarının yanı sıra işsiz olan üniversite mezunu kadınlar için de gelir kapısı oldu. Manisa Mikro-Kredi Şube Sorumlusu Emine Palaz, 2015'de 660 bin lira kredi verdiklerini belirtti.

  Kadınların ekonomiye katkı sağlamaları ve kendi paralarını kazanmaları için başlatılan mikro-kredi uygulamasında Manisa'da da olumlu sonuçlar alındı. Manisa Mikro Kredi Şube Sorumlusu Emine Palaz, eşlerine destek olmak için birçok kadının kredi aldığını belirtirken, girişimci sayısının da arttığını ifade etti. Kent merkezinin yanı sıra Turgutlu, Salihli ilçelerine de hizmet verdiklerini kaydeden Palaz, maden faciasında büyük yara alan Soma'da şube açıldığını söyledi. 2014'ün Kasım ayında açılan şubede kadınlara önemli destekler verdiğini kaydeden Palaz, "Soma'da sanayi olmadığı için kadınların gelir kapısı da yok. Ancak maden faciasının ardından Soma'daki kadınlar için harekete geçildi. Açıldığı günden bu yana Soma'daki 263 kadına 300 bin lira kredi dağıtıldı" dedi. Üye sayılarının 560 olduğunu dile getiren Palaz, 2015 yılında 140 yeni kadının destek almak için kendilerine başvurduğunu belirterek, "2015'de Soma hariç 300 bin lira temel kredi dağıttık. İşyeri açmak isteyen 30 girişimci üyeye de 60 bin lira kredi verdik" dedi.

  "KUAFÖR, EMLAKÇI, ÖĞRETMEN ÜYELERİMİZ DE VAR"

  Özellikle gelir kapısı olmayan ev kadınlarının kredi alarak el emeklerini paraya dönüştürdüğünü kaydeden Palaz, kredi kullanan kadınlar arasında işsiz üniversite mezunlarının olduğunu da söyledi. Palaz, "Kuaför, emlakçı, öğretmen üyelerimiz de var. İşsiz pek çok üniversite mezunu kadın iş kurabilmek için girişimci kredisine başvuruyor. İşletme mezunu bir kadın bizden aldığı destekle köfteci dükkanı açtı. Kadınların sadece tüketici değil üretici olması gerektiğini de düşünüyoruz" diye konuştu. Kadınların ilk kredisinin 1000 lira olduğunu belirten Palaz, ikinci kredilerin de katlanarak arttığını ve kredi kullanan kadınların haftalık 25 lira geri ödediklerini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı