Gündem Haberleri

  Mikdad’a karşı Tekin

  Hürriyet Haber
  26.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhaliflerin dün Lübnanlı bir rehineyi “iyi niyet jesti” olarak serbest bırakmasının ardından Lübnan’daki Şii aşireti de elindeki Suriyeli rehineleri salıvermeye başladı. İlk grupta Lübnan’da kaçırılan Aydın Tufan Tekin yok. Mikdad aşireti, “Kardeşimiz salıverilene kadar Türk işadamını bırakmayız” dedi.

  SURİYE’nin Halep şehrinde, İran’a yaptıkları dini ziyaretten dönerken geçen mayısta kaçırılan 11 Şii Lübnanlıdan biri olan Hüseyin Ali Ömer dün serbest bırakılarak arabuluculuk yapan Türkiye’ye teslim edildi. El Cezire’de gösterilen videoda 60 yaşındaki Ömer, Suriye’den yaya olarak Türkiye’ye girerken görülüyor. Ömer, tüm Araplara Suriye’deki isyana destek verme çağrısı yaptı.

  Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbel, LBC Televizyonu’na yaptığı açıklamada, kaçırılan diğer Lübnanlıların da serbest bırakılacağına yönelik Türk yetkililerden olumlu sinyaller aldıklarını söyledi. Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları bu bilgiyi doğrularken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Lübnan Başbakanı ve Meclis Başkanı’na telefonda bilgi verdi.

  Tekin’i koz yaptılar

  Beyrut hükümetine göre “hacı”, Suriyeli muhaliflere göre ise “Şam yanlısı milis” olan Lübnanlıların ardından bu ay ortasında ülkenin en önde gelen Şii aşiretine mensup Hasan Mikdad da Şam’da kaçırılmıştı. Bunun üzerine aşiret, Lübnan’da birçoğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile bağlantılı olduğu bildirilen en az 20 kişiyi kaçırmıştı.

  Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’i 15 Ağustos’ta Beyrut’ta kaçırıp Mikdad’ın serbest bırakılması için Suriyeli muhaliflere baskı yapması amacıyla Ankara’ya karşı koz olarak kullanmaya başlayan aşiret, Türk TIR şoförü Abdülbasit Arslan’ın 17 Ağustos’ta yine Lübnan’da kaçırılmasının ise kendileriyle ilgisi olmadığını savunuyor.

  Önce kardeşimiz bırakılsın

  LÜBNAN “hacılardan” birinin serbest bırakılmasının ardından dün Mikdad aşireti, ÖSO’nun önde gelen isimleri olduğunu savundukları Hammad Receb Allaviş, İbrahim Yahya el Ahmed, Kasım Muhammed el Cuki ve Mahir Mustafa Abud hariç ellerindeki tüm Suriyelilerin serbest bırakılacağını açıkladı. Suriye’de rehin tutulan Hassan  Mikdad ile Lübnan’da ellerinde bulunan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’i kasteden Miktad’ın kardeşi Esad Mikdad “Kardeşimiz bırakılana kadar Türk işadamını bırakmayacağız” dedi. Aşiretin önde gelen isimlerinden Mahir Mikdad da “Tüm Lübnanlıların serbest bırakılması için Türk hükümetinin çabalarına devam etmesini istiyoruz” ifadesini kullandı. Türkiye merkezli ÖSO, Mikdad’ın kendi ellerinde olmadığını savunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı