Ege Haberleri

EGE

  Midyeye dikkat

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.05.2000 - 00:01

  Uzmanlar vatandaşı uyardı

  İzmir Körfezi’nden çıkarılan ve uzman kontrolünden geçmeyen midyelerden yapılan dolmalar geçen hafta sonu yüzlerce kişiyi zehirleyerek hastanelik etti.

  İZMİR'de yüzlerce kişiyi hastanelik eden zehirli midyeden yapılan dolma paniği sürüyor. Uzmanlar, ilkbaharda sayıları çoğalan zehirli bakteriler ile beslenen midyelerin neden olduğu hastalıkların önlenmesi için vatandaşları ve midye satıcılarını uyardı.

  10 ayrı zehir var

  EGE Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Tufan Koray, 10 yıldır körfezden midye toplanmaması konusunda uyarılarda bulunduklarını belirterek, ‘‘İzmir Körfezi'nde 10 tür zehirli olabilecek alg saptandı. Ayrıca ağır metaller başta, zararlı olacak organizmalar var’’ dedi.

  Satışına izin yok

  TEMİZ suda, midyenin bakterileri bir veya iki haftada attığını belirten Prof. Dr. Koray, ‘‘Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile üniversiteler ortaklaşa olarak 13 midye üretici işletmeyi Avrupa'ya ihracat yapma kalitesine getirdik. Bunların dışında satışa izin verilmemeli’’ dedi.

  Kontrolden geçiyor

  İZMİR'de midye dolması yapanların, körfezden ve kendi topladıkları midyeyi tercih ettiklerini söyleyen Koray, ‘‘Midye zehirli bakteriyi bir süre bünyesinde tutup, bırakıyor. Biz, takip edip, bu süre içinde satışına izin vermiyoruz’’ dedi.

  İŞTE BELİRTİLER

  MİDE bulantısı, ateş, ishal gibi belirtiler ile hastalığa neden olan bu bakterinin ‘‘konserve bakterisi’’ de denilen, öldürücü olabilen tehlikeli ‘‘botulism’’ hastalığa neden olabileceği belirtildi.

  Yaşlılarda ölüm olabilir

  PROF. Dr. Tufan Koray, İzmir Körfezi'nde de bulunan ‘‘psp’’ adlı organizmanın İspanya'da yaşlı insanlarda ölümlere neden olduğunu söyledi. Koray, son haftada körfezde su yüzeyinde oluşan turuncu ve pembemsi rengi veren bakterilerin, ‘‘noctilucea scintillans’’ türünde ve zehirsiz olduğunu söyledi. Son zehirlenmelere neden olan bakterinin kendi tespitlerine göre yağışlar nedeniyle derelerdan denize gelen ‘‘clostridium - sp’’ adlı bakteri olduğunu belirten Prof. Dr. Koray, midyeniin içinde üreyen bu bakterinin insan vücudunun sıcaklığında çoğaldığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı