Midilli’de kaçak göçmenler sokaklara döküldü

Hüsnü EVREN/MİDİLLİ (Yunanistan), (DHA)
08 Eylül 2015 - 11:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2015 - 11:00

Yunanistan’nın Midilli Adası’ndan anakaraya gitmek isteyen kaçak göçmenlerin protestosu dördüncü günde de sürdü. Adadaki üç ayrı kamptan şehir merkezine yürüyen ve ana arterleri trafiğe kapatan kaçak göçmenler ile ada halkı ve esnaf arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı, arbede sırasında bayılanlar da oldu.

Türkiye’nin başta Ayvalık, Dikili, Aliağa ve Foça ilçelerinin sahillerinden yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçen Afganistan, Eritre, Burma, Irak ve büyük bölümü de Suriyeli kaçaklar, buradaki kamplarda zor koşullar altında kaldıklarını belirtip isyan etti.

Midilli’de kaçak göçmenler sokaklara döküldü

Mültecilere kapılarını açan Almanya ve Avusturya’ya gitmek isteyen kaçak göçmenler, kendilerini Yunanistan’ın başkenti Atina’ya götürecek gemiye binebilmek için sıra beklemekten sıkılıp, eylem yaptı.

Midilli’de kaçak göçmenler sokaklara döküldü

Adadaki üç kamptan çıkan binlerce kaçak göçmek, adanın merkezi yerlerine ve limandaki gümrük sahasına gitmek üzere yollara düştü. Adanın ana arterlerindeki yolları trafiğe kapatan kaçak göçmenler ile esnaf ve yerli halk arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı.

Midilli’de kaçak göçmenler sokaklara döküldü

Yaşanan arbede sırasında baygınlık geçiren kaçak göçmenler oldu. Kaçak göçmenlerin zaman zaman kendilerine kapılarını açıp, sahip çıktıklarını belirtikleri Türkiye ve Almanya lehine soganlar atmaları dikkati çekti. Yunan polisi, kaçak göçmenlere müdahalede bulunmazken, liman gümrük sahasında tedbir amacıyla bekledi.

Midilli’den günde ortalama bin kaçak göçmen gemilerle anakaraya taşınıyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı