"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Mideyi silikon balonla küçültme ameliyatı

Şişman yani obezite hastalarının en büyük sorunu, diyetle 2-3 ayda kilo verdikten sonra fazlasıyla geri almaları.

Tiroid fonksiyon bozukluğu, diyabet gibi sorunları bulunmayanların şişmanlamasının basit bir açıklaması var. Alınan kalorinin, yakılandan fazla olması. Yani ihtiyaçtan fazla yemek. Şişmanlık tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de ’intragastrit balon’ (mideye silikon balon uygulması). Bu yöntemle ilgili Doç. Dr. Feryal İlkova’nın görüşlerini aldık.

Mideye silikon balon nasıl yerleştiriliyor?

- İntragastrit balon (mideye silikon balon uygulması) midede yer kaplayan bir sistemin, kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi düşürülerek geliştirildi. 2000’li yıllardan bu yana çeşitli balonlar var ama bu balonun silikon özelliği olduğu için mideye zarar vermiyor. Silikon balon, mideye endoskopi yöntemiyle yerleştiriliyor. Sonra içine verilen özel sıvıyla şişirilip midede yer tutması sağlanıyor. Silikon balon, mideye uyguladığı basıyla açlık hissini azaltıyor. Bütün işi silikon üstlenmiyor. Hastaya diyet yapması için yardımcı oluyor.

Mideye silikon yerleştirmenin ameliyattan farkı nedir?

- Bu cerrahi bir işlem değil, endoskopik bir yöntem. Ağızdan mideye indirilen ince boruyla yerleştiriliyor. Genel anestezi gerekmiyor. Daha önce mide ameliyatı geçirenlere önermiyoruz. Çünkü bunlarda komplikasyonlara yol açabiliyor.

Silikon balonun takılmasında yaş kriter mi? Ne kadar kilo verilebiliyor?

- Silikon balon, 18 yaşından küçük, 60-65 yaşından büyüklere takılmıyor. Tedaviye cevap vermesi açısından kadın-erkek ayrımı yok. Ama erkekler bu tedavi yönteminde biraz daha disiplinli davranıyor, kontrollerine zamanında geliyor ve obezite tedavisinde başarı oranı daha yüksek. Zaten, menopozdaki bir kadınla, genç bir erkeğin kilo verme açısından metabolizma hızları aynı olmaz. Mideye silikonu yerleştirmek yetmiyor, beslenme ve egzersiz programı da veriliyor. Hastaya takılan silikon balon ile yüzde yüzde 25-30’a kadar kilo kaybı olabiliyor.

Kilo vermede nasıl avantaj sağlıyor?

- Mideye silikon balon yerleştirildikten sonraki 6 aylık süreçte rejim yapılırken açlık hissi çekilmiyor. Ancak önemli olan hastanın 6 aylık süre içinde beslenme alışkanlığını değiştirmesi. Çünkü 6 ay sonra balon mideden çıkarıldığında, beslenme alışkanlığında bir değişiklik yoksa hasta yine verdiği kiloları alacaktır. Balon mideden çıkarıldıktan sonra mide yine genişler ve hasta açlık hissi duyar.

Balon çıkarıldıktan sonra hasta neye dikkat etmeli?

- Balon mideye konulduğunda, öncelikle midenin buna uyum sağlaması gerekiyor. 3 ana, 2 ara öğün beslenmeliler. Böylece metabolizmanın hızlanması sağlanıyor. Sebze ve meyve ağırlıklı, kırmızı etten, yağlı gıdalardan, abur cuburdan uzak bir beslenme öneriyoruz. Kalori de mutlaka akılda tutulmalı. Kişinin, 200 gramlık diyet peynir, kızarmış kepek ekmeği, domates ve salatalıkla kahvaltıdan alacağı kaloriyle, aynı miktardaki su böreğinden alacağı kalori farklı. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekiyor. Öğün sayısı azaltıldığında da vücut kaloriyi saklama ve rezerve etmeye yöneliyor. Kaloriyi yakamıyor ve metabolizma yavaşlıyor. Metabolizmanın hızlanması için spor yapma alışkanlığı kazanılmalı.
X