Gündem Haberleri

  Midesindeki balonla 20 kilo verecek

  DHA
  26.05.2010 - 10:42 | Son Güncelleme:

  91 kilo ağırlığındaki 3 çocuk annesi 33 yaşındaki bir kadının midesine balon yerleştirildi. Bu balon 6 ayda 20 kilo verdirecek.

  Erzurum'da, 91 kilo ağırlığındaki evli ve 3 çocuk annesi 33 yaşındaki Mine İpek'in midesine balon yerleştirildi. İpek midesine takılan balon sayesinde 6 ayda 20 kilo vererek, 71 kiloya düşecek.

  Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde zayıflamak isteyen Mine İpek'in midesine balon takıldı. Genel Cerrahi Servisi uzmanlarından Dr. Serdar Arslan, yapılan bu ameliyatta vücudun hiç deforme olmadığını söyledi. Mideye takılan balon yöntemiyle altı ay içinde 15- 20 kilo arasında zayıflama olacağını anlatan Dr. Arslan, şöyle dedi:

  Mide küçültme ameliyatına gerek kalmıyor

  “Obezite, birçok önemli rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan ciddi bir sağlık problemidir. Yapılan diyetler, egzersizler ve kullanılan ilaçlarla zayıflamak her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle mideye endoskopi yöntemiyle balon yerleştiriliyor. Balon midede bulunduğu sürece hasta aç olduğunu hissetmiyor. Balonmidede geniş bir yer kapladığı için yiyeceklere daha az yer kalıyor. Yöntemin en önemli özelliği, mide küçültme ameliyatına gerek kalmıyor. Balon yerleştirilmesinden birkaç saat sonra hasta taburcu ediliyor. Ayrıca bu ameliyatla vücut hiç deforme olmuyor.”

  Aşırı kilolarla 12 yaşından itibaren mücadele ettiğini belirten Mine İpek, sağlıklı bir şekilde yaşamak istediğini söyledi. 1.48 metre boyundaki Mine İpek hedefinin 56 kiloya kadar inebilmek olduğunu belirtti. Mine İpek, “Kilo kadar zararlı birşey yok. Evlatlarıma uzun ve sağlıklı bakabilmek için kilolarımdan mutlaka kurtulmam gerekiyor. Birçok kez diyet yapmayı denedim ama başaramadım. Kendime engel olamadım. Balonu 3 gün önce taktırdım. Önceleri yediğim yemeğin onda biri kadar yemekle doyuyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı