Gündem Haberleri

  Midede ülser ve kanserin nedeni bakteri

  Hürriyet Haber
  17.01.2002 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, mide ülseri ve kansere, çeşitli bakterilerin midede çoğalmasının neden olduğunu saptadı. Michigan Üniversitesi`nde yapılan araştırmalarda, mide asidini bastırmak için uzun süre kullanılan kuvvetli ilaçların aslında midede bakterilerin çoğalmasına yol açtığı tespit edildi.

  Mide asidini bastıran hapların yerine antibiyotik kullanılmasıyla midede oluşan iltihaplanmanın önüne geçilebileceği belirtiliyor.  İki ayrı araştırma raporunda, çeşitli bakterilerin midede iltihaplanmayı körükleyerek mide ülseri ve kanserine neden olduğu açıklandı.

  Araştırmaların fareler üzerinde yapıldığını kaydeden uzmanlar, daha önceki araştırmalarda da mide ülseri ve kanserinin arkasında Helicobakter Pylori bakterisinin bulunduğunun belirlendiğine değindi.  Uzmanlar, H Pylori bakterisinin, mide ülseri ve kanseri konusunda suçlu bakterilerden sadece biri olduğunu belirtiyor. Midede asidi bastıran ilaçların aslında diğer bakterilerin üremesine katkıda bulunduğuna değinen uzmanlar, ara sıra kullanılan kalsiyum tabletleri ile güçlü olmayan antasitlerin bir tehlike doğurmadığını açıkladı.
     
  BAZI İNSANLARIN MİDESİ BAKTERİLERE KARŞI DAHA DUYARLI
     
  Gastroenterology adlı dergide yer alan araştırma raporlarında, lactobacillus, enterobacter, staphylococcus ve probionibacterium bakterilerinin, H. Pylori bakterisinin yanı sıra, mide ülseri ve kanserine neden olabildiği kaydedildi.

  Vücudun bakterilere duyarlılığının mide ülseri ve kanserini yarattığına değinen uzmanlar, bazı insanların geretik olarak bakterilere karşı güçlü bir duyarlılık ortaya koyduğunu ve bu yüzden her insanda bakterilerin aynı enfeksiyona yol açmadığını belirtiyor. Kısa dönemde antiasit kullananlarda bir sorun meydana gelmediğini düşünen uzmanlar, uzun dönemde kronik asit salgılanmasını tedavi etmeye çalışan insanların mide sorunlarıyla karşı karşıya kalabildiklerine değiniyor. Uzun dönem mide yanması çekenlerin, gastrit ve anti-iltihap ilaçlarını kullanması salık veriliyor.
     
  Bilim adamları normal fareyi iki ay, asit bloke eden omeprazol ilacı ile tedavi etmeye çalıştı ve farede mide iltihaplanmasının meydana geldiği gözlendi. Daha sonra fareye antibiyotik veren uzmanlar, iltihaplanmanın ortadan kalktığını belirledi.

  Diğer bir araştırmada, genetik olarak mutasyona uğratılan ve asit salgılanmasına yol açan gastrin hormonu yok edilen farede, gastrit diye adlandırılan mide iltihaplanmasının meydana geldiği gözlendi. Bu farede mide iltihabının H. Pylori bakterisinden meydana gelmediğini belirleyen araştırmacılar, farenin midesinde çok çeşitli bakterilerin çoğaldığını saptadı. Uzmanlar, farenin midesinde çoğalan diğer bakterilerden, H. Pylori bakterisine yer kalmadığı yorumunu yaptı.

  Bilim adamları, H.Pylori veya diğer bakteriler diye ayırım yapılamayacağını, midenin her türlü bakteriye karşı aynı duyarlılığı gösterdiğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı