Microsoft'tan ‘yeni kuşak Windows’

Hürriyet Haber
23 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mayıs 2000 - 00:01

Anti-tekel yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve iki ayrı şirkete bölünmesi gündemde bulunan Microsoft firmasının, ‘‘süper işletim sistemi’’ olarak nitelendirilen yeni bir hizmeti, kullanıcılara sunmaya hazırlandığı açıklandı.

‘‘Yeni kuşak Windows hizmeti -NGWS-New Generation Windows Services’’ adı verilen yeni yazılımın hedefinin, ‘‘Windows işletim sistemlerini internet çağına adapte etmenin yanı sıra masaüstü programları ve PC olmayan aygıtlara web hizmeti sunmak’’ olduğu ifade ediliyor.

NGWS ile ilgili strateji toplantısının 1 Haziran'da Microsoft'un Redmond'daki merkezinde yapılacağı ve toplantıya firmanın kurucusu Bill Gates, baş icra direktörü Steve Ballmer ve grup başkan yardımcıları Paul Maritz, Bob Muglia ve Rick Belluzo'nun da katılacakları Wall Street Journal gazetesi tarafından duyuruldu.

Microsoft firması, Adalet bakanlığı ile 17 eyalet tarafından hakkında anti-tekel yasalarını ihlal ettiği suçlamasıyla açılan dava konusunda temyize başvuracağını açıklamış bulunuyor.

Davanın, Microsoft'un yeni ürünü NGWS'in piyasaya çıkarılmasını engellemeyeceği ifade edildi. Yeni yazılımın Windows sistemi ile Microsoft programlarını internet çağı açısından yeni bir platforma oturtmayı amaçladığı belirtiliyor.

Microsoft sürekli olarak, azami sonuç elde edebilmek için şirketinparçalanmaması gerektiği görüşünü savunuyor. Yeni stratejinin bu görüşü kanıtlamaya yönelik olduğu sanayi çevreleri tarafından öne sürüldü.

Bu arada yazılım devinin yeni ürüne ne ad vereceği konusunda da kararsız olduğu belirtildi. Microsoft çevreleri ürüne ‘‘NGWS’’ adını vermenin uygun olmayacağını düşünüyor ve daha ilginç bir isim bulmak gerektiği görüşünü savunuyorlar.

NELER OLUYOR?

Öte yandan Microsoft'un başkan yardımcılarından Jim Allchin'in bu yaz iki ay sürecek bir tatile çıkacağı yolundaki haberler çeşitli söylentilerin yayılmasına yol açtı.

Ancak, Microsoft yetkilileri, Windows-2000 programını hazırlayan Allchin'in çok yorulduğunu ve 2 aylık tatili hakkettiğini savunuyorlar. Allchin'in Eylül ayında yeniden göreve döneceği belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı