Gündem Haberleri

  Microsoft'tan 4 yeni güvenlik yaması

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Yazılım devi Microsoft, Windows işletim sistemindeki toplam 20 güvenlik açığını kapatmak üzere dört yeni güvenlik yaması yayınladı.

  Aylık güncelleme paketi çerçevesinde yayınlanan yamaların kapattığı açıklardan üçünün risk derecesi  'kritik', diğeri de 'önemli' olarak nitelendiriliyor. Kişisel güvenlik duvarı kullananların daha az riskle karşı karşıya olduğunu belirten Microsoft yetkilileri, yamaları yükleyen firmaların tehlike altından olmayacağını vurguladı.

  Güvenlik bülteninde yer alan en kötü senaryoya göre, söz konusu açıklar kötü niyetli kişilere bilgisayarı ele geçirererek, istedikleri programları yükleme, kullanıcılara ait bilgileri görme ve verileri silme imkanı tanıyor.

  Söz konusu açıkların en az altı tanesi işletim sistemini MSBlast benzeri virüs ve solucanlara karşı savunmasız hale getiriyor. MSBlast, geçen Ağustos ayından bugüne kadar toplam 8 milyon bilgisayara bulaştı.

  Internet Explorer, Outlook ve Outlook Express tarafından ortaklaşa kullanılan bir dosyayı etkiliyen diğer açık, Web linklerine tıklandığında harekete geçen virüs türlerine karşı zaafiyet oluşturuyor.

  Açıklardan en az altı tanesi de Windows işletim sistemiyla çalışan bilgisayarların kontrolünün başkalarının eline geçmesine neden olabiliyor.

  Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows, dünyadaki bilgisayarların yüzde 90'ında kullanılıyor.

  Yamalarla ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.microsoft.com/security/security_bulletins/200404_windows.asp

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı