Microsoft ve Oracle’ın sürpriz işbirliği

Hürriyet Haber
20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

İş dünyasının en fazla kullandığı iki yazılımın üreticileri Microsoft ve Oracle, ürünlerini birbiriyle uyumlu hale getirmek için işbirliği yapmaya hazırlanıyor. İşbirliği olursa, Oracle'ın veritabanı yazılımları, Microsoft'un bilgisayar ağları için ürettiği işletim sistemlerinde sorunsuz çalışacak.

BİLGİSAYAR dünyasının iki devi Microsoft ve Oracle'ın başkanları bir araya geldi. Microsoft'un başkanı Steve Ballmer ve Oracle'ın başkanı Larry Ellison toplantıda Oracle'ın veritabanı yazılımının Windows NT üzerinde sorunsuz çalışması konusunu görüştüler.

Fortune'un ve ABC News'un internet sitelerinde yeralan habere göre aralık ayının başlarında Oracle'ın merkez bürosunda yapılan gizli toplantı her iki şirket tarafından da doğrulandı. Windows NT, şirket bilgisayarlarını bir bilgisayar ağı ile birbirine bağlayan bir işletim sistemi. Oracle'ın veritabanı yönetim araçları ve internet uygulamalarıyla, kullanıcılar sistemden daha iyi bir performans elde ediyor. Toplantı isteğinin Microsoft'un Başkanı Ballmer'den geldiğini açıklayan bir şirket yetkilisi, ‘‘Her zaman birbirimizle rekabet ederiz ama pek çok ortak müşterimiz var’’ dedi.

ŞARTLI TESLİM

Birbirleriyle kıyasıya rekabet eden iki şirketin başkanlarının bir araya gelmesi son derece şaşırtıcı. Dünyanın en zengin iki adamı olan Ballmer ve Ellison iş için daha önce hiç görüşmemişler. Bill Gates'in ise Microsoft'a başkanlık ettiği dönemde yıllar önce Ellison'la görüştüğü biliniyor.

Bir Oracle çalışanı, görüşmenin Larry'nin çevresi tarafından ‘‘Microsoft'un şartlı teslim olması şeklinde değerlendirildiğini’’ belirtiyor ve ‘‘Gore'un pes ederek başkanlık yarışını bırakmasının teknoloji dünyasındaki versiyonu’’ olduğunu söylüyor.

İnternet siteleri ve database'ler için bilgisayar yazılımları geliştiren Oracle şirketinin, yılın altı ayında elde ettiği gelir 5 milyar dolara yakın... Microsoft ise işletim sistemleri ve kişisel bilgisayarlar için yazılımlar üretiyor ve üç aylık geliri 5.8 milyar dolar.

Ellison, Gates’i yakın takipte

ORACLE'nin sahibi Larry Ellison, zenginlikte Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i yakalamak üzere. 56 yaşındaki Ellison'un bugünkü kişisel serveti 47.4 milyar dolar. 44 yaşındaki Gates ise 56.4 milyar dolarlık kişisel servete sahip. Gates, 30 milyon dolarlık bir malikanede yaşarken, Ellison da 40 milyon dolarlık bir malikanede hayatını sürdürüyor. Gates, biriç ve golf oynamayı seviyor. Buna karşılık Ellison'un kişisel merakı İtalyan savaş uçakları ve yat yarışları. Gates, son derece sıradan ve marka bağımlı giyinmezken, Ellison Armani ve Zegna dışında giyim eşyası kullanmıyor.

İşbirliği neler getirecek?

MICROSOFT dünyanın en büyük yazılım şirketi durumunda. Microsoft'un birden fazla bilgisayarın bulunduğu işyerleri için geliştirdiği işletim sisteminin adı Windows 2000. Windows 2000, daha önce Windows NT adıyla üretiliyordu. Ancak, Windows NT 4.*0'dan sonra, Microsoft Windows NT 5.0 yerine Windows 2000 ismini tecih etti. Oracle ise, şirketlerin her türlü bilgisini istenen şekilde analiz eden bir veritabanı yazılımına sahip. İş dünyasının çok yoğun kullandığı iki farklı yazılımın üreticilerinin yapacağı işbirliği, tüketici açısından oldukça önemli. Bu işbirliği sayesinde, artık Oracle'nin veritabanı yazılımı, Microsoft'un bilgisayar ağı işletim sisteminde hiç sorunsuz çalışabilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı