Microsoft ve Google’ın Lee savaşı

Hürriyet Haber
07.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, şirketin eski başkan yardımcılarından Dr. Kai-Fu Lee’nin Google’da işe başlamasını engellemek için mahkemeye başvurdu.

Microsoft, Çin’de gerçekleştirmeyi planladığı projelerin ayrıntılarını yakından bilen Lee’nin rakip firma Google’da çalışmasını engellemek için King Kasabası Üst Mahkemesi Yargıcı Steven Gonzales’e başvuruda bulundu.

SÖZLEŞME İHLALİ:

Microsoft, başvuru dilekçesinde, daha önce şirketin Pekin’deki araştırma ve geliştirme merkezi başkanı olan Lee’nin Microsoft ile imzaladığı rekabet etmeme sözleşmesini ihlal etmekte olduğunu savundu. Microsoft, Google ile rekabet içinde bulunduğu Çin’de her türlü operasyonlarının Lee tarafından bilinmekte olduğunu kaydetti. Dilekçede Lee’nin Google’da çalışmasına müsaade edilmesinin, Microsoft’un en mahrem bilgilerinin doğrudan bu rakip firmaya geçmesi anlamına geleceğini ileri süren Microsoft, bunun da Lee’nin kendileriyle imzaladığı rekabet etmeme ve ticari sırları açıklamama sözleşmesini ihlal edeceğini kaydetti. Google ise, Microsoft’un sanki Lee’nin sahibiymiş gibi davrandığını ileri sürerek, ‘Kai-Fu bize Google’da çalışmak istediğini söyledi ve biz de onu tuttuk. Bunda gayri meşru herhangi bir durum sözkonusu değil ve her şey kuralına uygun. Lee, Google’da Microsoft ile rekabet ettiğimiz bir alanda çalışmayacaktır’ açıklamasında bulundu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı