Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Microsoft Türkiye’den Koç Üniversitesi’ne Ar-Ge merkezi

  Hürriyet Haber
  03.10.2011 - 14:09 | Son Güncelleme: 03.10.2011 - 14:09

  Microsoft İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Avrupa’da üniversiteler ile işbirliği içerisinde kurduğu dördüncü Ar-Ge merkezi için Türkiye’yi seçti.

  Microsoft, dünya çapında üniversiteler ile işbirliği içerisinde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezlerine bir yenisini Türkiye’de ekledi. Koç Üniversitesi ile yapılan işbirliği sonucu Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde açılan Ar-Ge merkezinde doktora, yüksek lisans ve bitirme projelerini yapan lisans öğrencileri yazılım hatalarının önlenmesi ve yazılımların güvenilirliğinin artırılabilmesi için müfettiş yazılımlar geliştirecek. Çok çekirdekli sistemlerin doğru ve verimli olarak programlanabilmesi için araştırmaların da yapılacağı bu Ar-Ge merkezi yurt dışındaki benzer merkezler ile ortak çalışmalar yürütecek.

  Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Rahmi Çetin, “Rekabet gücü günümüzde ekonomik kalkınmışlığın en büyük göstergesi. Bir ülkedeki bilgi ve yeni teknoloji üretebilme kabiliyetinin, o ülkenin rekabet gücünü belirlediği gerçeğinden hareketle Ar-Ge ve yenilikçilik faaliyetlere daha fazla önem vermemiz gerektiği açıktır. Devlet, özel sektör ve üniversite işbirlikleri bu açıdan çok önemli.  Türkiyenin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflediği dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi bilim ve teknoloji alanındaki yatırımlarıyla yakından ilşkili. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 21. Yüzyılın bu yeni gerçeklerinden hareketle; 2 Kanun ve 1 Kanun Hükmünde Kararname ile Ar-Ge’nin desteklenmesi ve üniversite sanayi işbirliğinin geliştirmesini hedefleyen 5 ayrı program uygulanmaktadır. Kısaca bunlar; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sanayi Tezleri Programı, Ar-Ge Merkezleri, Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri ve Teknogirişim Sermayesi Desteğidir. Bu kapsamda Microsoft’un desteği ile Koç Üniversitesi’nda açılan bu merkezin Türkiye için iyi bir örnek teşkil etmesini diliyorum” dedi.

  Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise açılış töreninde yaptığı konuşmada “Stanford Üniversitesi’nde 36 yıl geçirmiş bir akademisyen olarak, Silikon Vadisi’nde edindiğim bilgi birikimini Koç Üniversitesi’ne taşımak için çaba sarfediyorum. Yeni araştırma girişimlerimizi endüstride uygulanabilir hale getirmeyi ve bu bağlamda araştırmacıları desteklemeyi ve ülkemizin rekabet gücüne katkı sağlayacak gelişimleri tetiklemeyi üniversitemiz adına amaç edindim. Koç Üniversitesi’nde son hızla devam eden araştırma-geliştirme projelerimizin yanı sıra üniversite-sanayi işbirliğini destekliyor, bilgi birikimimizi ülkemizin ekonomisine katkı sağlar şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Yenilikçi teknolojileri keşfetmeyi ve bu fikri sermayeyi endüstrinin somut iş ihtiyaçlarına yönelik çözümlere dönüştürmeyi özellikle arzu ediyoruz. Ülkemizin rekabet edebilme yeteneğinin artırmasına destek olmak en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda dünyanın lider kurumlarından Microsoft ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık bizim için önem taşıyor.” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı