Microsoft, tarihin en değerli firması

Hürriyet Haber
19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft, tarihi bir rekora daha imza attı. Firma, geçtiğimiz cuma günü hisselerindeki artış ile dünyanın ilk 500 milyar dolarlık şirketi haline geldi. Microsoft 507 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünya tarihinin en değerli şirketi ünvanını kazandı.

ABD'nin Washington eyaleti Redmond kentinde merkezi bulunan Microsoft firması, geçtiğimiz cuma günü hisselerindeki artış ile dünyanın ilk 500 milyar dolarlık şirketi haline geldi. Microsoft bu piyasa değeri ile dünya tarihinin en değerli şirketi ünvanını da kazandı.

Bill Gates, firmanın 100 milyar dolarlık hissesine sahip olarak dünyanın en zengin adamı unvanını sürdürürken, geçen cuma günü Microsoft'un hisselerinin Nasdaq işlemlerinde 5.06 dolar artarak, 99.44 dolara yükseldiği ve firmanın market değerinin 507.5 milyar dolara çıktığı belirtildi.

Microsoft'un, kişisel bilgisayar devrimini sürdüreceğine değinen uzmanlar, henüz yeni konuşulmaya başlanan mikrokompüter cihazları için planlarının hazır olduğunu kaydediyorlar.

Microsoft'un piyasa değerinin, Hollanda'nın toplam yerli üretiminden yüzde 34 daha fazla olduğu, firmanın bir ülke olduğu kabul edilmesi halinde, dünyanın 9. büyük ekonomisi olacağı ifade ediliyor.

24 YILLIK FİRMA

Konu ile ilgili analizcilerin tahminlerini altüst ederek bugünkü durumuna gelen firma, 1975 yılında kuruldu.

Microsoft firmasını okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte kuran ve bugün firmanın yüzde 19.4'ünü kapsayan 991.7 milyon hissesini elinde tutan Bill Gates'in, firma ile ilgili diğer yatırımlarının piyasa değerinin ise 5 milyar dolar civarında olduğu bildiriliyor.

Microsoft firmasında çalışanların üçte birinin, ellerinde bulunan firmanın hisseleri ile dolar milyoneri oldukları ve ABD'de, bünyesinde en fazla milyoner yetiştiren firma olarak Microsoft'un bilindiği kaydediliyor.

500 KAT KAZANDIRDI

Snalizciler, zamanında Microsoft hisselerine 100 dolar yatıranların, bugün hisselerinin değerini 50 bin dolara çıkardıklarına işaret ediyorlar.

Microsoft'un, çığ gibi büyümesi ile dünyanın en varlıklı firması olarak bilinen General Electric firmasının önüne geçtiği, General Electric'in piyasa değerinin bugün 388.9 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Dünyanın 9. büyük ülkesi gibi

ABD'deki hisse senetleri piyasasında söz sahibi olanlar, Microsoft'un, hisse senetleri değerinin yüzde 60 yükselmeye devam etmesi halinde 2001 yılında mal varlığı olarak 1 trilyon dolara yükseleceğini ileri sürüyorlar.

Bugün ABD'nin 8.23 trilyon dolarla dünyanın en büyük ekonomisi olduğu, Microsoft'un bu hızla yürümeye devam etmesi halinde önümüzdeki 10 yıl içinde ABD ile bile yarışacak hale gelerek, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olabileceği hatırlatılıyor. Microsoft'un, ülkelerin zengin ekonomileri ile değerlendirilmesi halinde 553 milyar dolarlık İspanya'nın arkasından 9. sırayı aldığı görülüyor.

Hayır kurumlarına 5 milyar dolar

100 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı ünvanına sahip olan Bill Gates, Washington eyaletinin Seatle kenti yakınlarında göl kenarında bulunan 60 milyon dolarlık bir malikanede, eşi, kızı ve oğluyla birlikte yaşıyor.

Geçmişteki hayırsever tutumu eleştirilen Bill Gates, bu yıl içinde hayır kurumlarına eşi ile birlikte 5 milyar dolar bağışladı.

Gates'in ortağı Paul Allen de dünyanın en zengin kişilerinden biri. Allen'in, Microsoft'un 135.9 milyon hissesini elinde tutarak, varlığını 13.5 milyar dolara çıkardığı kaydediliyor.

ABD ekonomisi 100 aydır büyüyor

AMERİKA'nın ekonomik mucizesi sürüyor. Enflasyonsuz ekonomik büyüme kesintisiz 100'üncü ayına girdi. Önceki gün açıklanan haziran ayı enflasyon oranı ekonomik çevreleri sevindirdi. Tüketici fiyatları sabit kalırken, toptan eşya fiyatları yüzde 0.1 geriledi. Böylece hızlı ve sürekli büyümenin enflasyonist baskı yaratacağı ve FED'in faizleri yükselteceği korkusu yersiz çıktı.

Ekonomistlerin ‘‘inanılmaz’’ dediği senaryo tam 100 aydır işliyor: işsizliği gerileten, bütçe fazlası yaratan ve satınalma gücünü arttıran verimlilik artışları sayesinde enflasyonsuz uzun süreli hızlı kalkınma.

Bu arada diğer göstergeler de bu mucizenin süreceğini gösteriyor. Hanehalkı tüketim indeksi, sanayi siparişleri, iş arzı indeksi 1999 yılında gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 4.4 oranında artacağını gösteriyor.

Serveti saniyede 1 milyon dolar artıyor

DÜNYADA kullanılan bilgisayarların hemen hemen tümü, Microsoft'un ürettiği yazılım programlarıyla işlevsellik kazanıyor. Bill Gates, normal bir işgününde servetine ‘‘saniyede bir milyon dolar’’ ekliyor. ABD Adalet Bakanlığı'nın, Microsoft'a karşı ''piyasada tekel oluşturma'' davası açan yetkilisi Joe Klein'ın, Gates'in bir günde kazandığı paraya ulaşması için 42 bin yıl çalışması gerekiyor. İşte Gates'in serveti ile yapılabileceklerden bazıları:

Sayısı 25 bine ulaşan McDonald's lokantalarında gelecek üç yılda satılacak herşeyin karşılığını ödeyebilir.

İstese, her Amerikalı'ya 386 dolar verebilir.

ABD'de sayısı 760 bine ulaşan ve parklarda yaşayan her evsize 121 bin dolar verebilir.

ABD'de asgari ücrete çalışan bir işçinin, Bill Gates'in bugünkü konumuna gelebilmesi için haftada 40 saat ve 8,5 milyon yıl çalışması gerekiyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı