Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Microsoft Nokia'yı satın alacak mı

  Hürriyet Haber
  19 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mayıs 2011 - 13:21

  Bir Rus blog yazarının iddiasına göre Microsoft, Finli cep telefonu devi Nokia'yı satın almak için kolları sıvadı.

  seozturk@hurriyet.com.tr


  Eldar Murtazin isimli blog yazarı, son gelişmeyi Nokia'dan sağlam bir kaynaktan aldığını belirtirken, gelecek hafta başlayacak görüşmelerin ardından Microsoft'un Nokia'yı yıl sonuna kadar alabileceğini öne sürdü ve sözlerini Rusça şu sözlerle bitirdi: "İki şirket de bu konuda çok hızlı hareket ediyor"

  Peki bu iddianın öncesinde Microsoft ve Nokia cephesinde neler yaşandı?

  Selim ÖZTÜRK yazıyorhurriyet.com.tr


  NOKIA ARAYIŞ İÇİNDE


  Yıllar yılı cep telefonu sektörünün bir numarası olan Nokia, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte dişli rakipleri çoğalmaya başladı. Rakiplerinden biri olan Apple, iPhone ile telefon pazarını kasıp kavururken, diğer teknoloji devleri de Google’ın Android yazılımını arkasına alarak satışlarını artırmaya başladı.


  MICROSOFT MOBİL PLATFORMLARA YOĞUNLAŞIYOR


  Yazılım devi Microsoft da Nokia gibi alanında bir numara olan, yıllardır Windows ve Office uygulamalarıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşan, dev bir şirket… Yazılım sektöründeki gücünü telefon sektörüne de taşımak isteyen yazılım devi, Kin isimli iki farklı modelde telefon üretmiş, ancak nispeten düşük satış rakamlarıyla hayal kırıklığı yaşamıştı. Telefonlarını piyasadan apar topar geri çeken Microsoft, Windows Mobile ve Phone 7 üzerine yoğunlaşmayı tercih etti. Ayrıca artan tablet bilgisayar satışları da Microsoft için ilerleyen yıllarda tehdit olabilecek düzeyde; zira laptop ve masaüstü bilgisayarlara işletim sistemi ve programlar satan şirket, tablet bilgisayar söz konusu olduğunda yazılım alanında birinciliğini kaybedebilir.


  NOKIA VE MICROSOFT EL ELE


  Yıllardır Symbian işletim sisteminin arkasında duran Nokia, akıllı telefon satışlarını artırmak ve rakipleriyle arasındaki farkı açmak adına yazılım gücünden fazlasıyla faydalanabileceği Microsoft’la anlaştı. Bu anlaşmayla Nokia, yazılım anlamında eksiklerini kapatma şansı bulurken, Microsoft ise daha önce üretip geri çektiği telefonlarının üzerine sünger çekerek Nokia ile telefon sektöründeki varlığını pekiştirme imkanına kavuşmuş oldu. Bu bağlamda atılan son adım ise Nokia’nın Ovi uygulama mağazasını kapatacağının ortaya çıkması oldu.


  MICROSOFT SKYPE’I 8 MİLYAR DOLARA ALDI


  Microsoft, mobil platformlara gün geçtikçe daha fazla yoğunlaşırken, popüler mobil iletişim programı Skype’ı 8 milyar dolara satın aldı. Kimi uzmanlar Microsoft’un Skype için fazla para harcadığını iddia ederken, kimi de Microsoft’un mobil platformlarda güçlenmek adına “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” mantığıyla karlı bir yatırım yaptığını düşünüyor. Kim ne derse desin, Microsoft’un Skype’ı almasıyla birlikte Microsoft’un ilerleyen günlerde daha büyük atılımlar yapacağı söylenebilir.


  Tüm bu gelişmelerin ardından Microsoft’un Nokia’yı 30 milyar dolara satın alabileceği iddiası pek de imkansız görünmüyor. Elbette bu iki isimden gelen açıklamayla bu alımın olup olmayacağı net bir şekilde ortaya çıkacak.


  TEKNOLOJİ YAZARLARINA SORDUK: MICROSOFT NOKIA’YI ALIR MI


  BÖYLE BİR ALIM MÜMKÜN DEĞİL


  CHIP Online’ın Genel Yayın Yönetmeni Cenk Tarhan, konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: “İki firmanın marka değerini artırmak için böle bir söylentinin ortaya çıkarıldığını düşünüyorum. Böyle bir alımın olacağını sanmıyorum.”


  MICROSOFT’UN DONANIM ÜRETMEK GİBİ BİR DERDİ YOK


  Sabah Gazetesi Teknoloji Yazarı Timur Sırt’ın bu konudaki görüşü ise şöyle: “Bu alım gerçekleşebilir mi emin değilim. Şimdiye kadar Microsoft kendini hiç donanım üreticisi olarak görmedi. Klavye veya fare üretmiş olsa da, Microsoft'un bilgisayar markası olmak gibi bir gayesi yok. Microsoft, daha çok Google'ı rakip olarak gördüğünden(Google'ın Android işletim sistemi ücretsiz ve her platformda çalışıyor, bu da Microsoft için ciddi bir tehdit) telefon üretmek yerine yazılımlarına yatırım yapmayı sürdürecektir. Microsoft, Nokia'dan illa ki bir şey alacaksa o da Nokia'nın, örneğin lokasyon bazlı sistemleri olabilir. Bu tip küçük alımlar dışında Microsoft'un Nokia'yı tamamen satın almasına pek ihtimal vermiyorum.”


  NOKIA SATILABİLİR


  Donanım Haber Genel Yayın Yönetmeni Mesut Çevik, Nokia alımına sıcak bakanlardan… Çevik’in açıklaması şöyle: “Bildiğiniz gibi Nokia'nın başında da aslında Microsoft'tan gelen bir CEO'var. Ayrıca 2010 yılı satış rakamlarına baktığımızda Nokia 156 milyon telefon satarken, Apple ise sadece 16 milyon satmış; ama karları hemen hemen aynı. Nokia bu şekilde kurtuluş yolu olarak Microsoft'a satılabilir.”


  TEK BİR MARKAYA DEĞİL, HER MARKAYA ULAŞMASI DAHA MANTIKLI

  Zaman Gazetesi'nden Mehmet Sakin'in bu konudaki yorumu şöyle oldu: "Microsoft uzun zamandır akıllı telefonlara yazılım üretiyor. Nokia'yı alıp tek bir telefona sığmaktansa, yazılımlarıyla her bir telefona yazılımlarıyla girmesi Microsoft için daha makul. Tüm bunlara karşılık böyle bir alım düşük bir ihtimal de olsa olabilir.


  seozturk@hurriyet.com.tr


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı