Microsoft’la kol kola girdi, ‘cep’te MobilKod’u başlattı

Hanife BAŞ
18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Microsoft işbirliğiyle yeni mobil hizmet, “MobilKod”u başlattıklarını söyledi. Ciliv, “Yeni dönemde mobil hizmetlere daha fazla yoğunlaşacağız” dedi.

TURKCELL, Microsoft işbirliğiyle başlattığı ‘MobilKod’ uygulamasıyla ‘etiketle’ iletişim ve pazarlamayı başlatıyor. Turkcell, İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen Dünya Mobil İletişim Kongresi’nde Microsoft Tag platformuyla yapılan işbirliğini açıkladı. Açıklamanın yapıldığı toplantıya Microsoft İş Geliştirme Grubu Direktörlerinden Brian Fleisher da katıldı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 10 yıl çalıştığı Microsoft’la işbirliğinin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. Geleceğin mobil internette olduğunu, bunun da kendileri için daha fazla işbirliği anlamına geldiğini belirten Ciliv, “Türkiye’de 17 yılda uzun bir mesafe kat ettik. Bir dünya devi haline geldik. Bunun ilk bölümü ses hizmetleriydi, burada başarılı olduk. İkinci bölüm daha renkli. Mobil internet dünyanın bel kemiği olacak. Yeni dönemde mobil hizmetlere daha fazla yoğunlaşacağız” dedi.
Geniş kullanım alanı var
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da, MobilKod’da üyeliğin ücretsiz ancak data servisinin ücretli olacağını ve ilk etapta 100 bin kişinin kullanımını beklediklerini söyledi. Görsel tanıma teknolojileri alanında Microsoft Tag platformunun yeni nesil bir çözüm olduğuna da işaret eden Bayrakdar, şu bilgileri verdi: “MobilKod servisi ile etkileşimli etiketleri Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Microsoft’la bu alanda işbirliği yapan dünyadaki ilk operatörüz. Cep telefonuna yüklenen MobilKod’la etiketler arasında sağlanan etkileşim geniş kullanım alanına sahip. Numara çevirmeden arama yapma, bir siteye ya da videoya anında bağlanma, bir kartviziti anında adres defterine ekleme bunlar arasında.”
1600 mobil pazarlama projesi
Mobil pazarlamanın önemine de işaret eden Bayrakdar, şunları söyledi: “Pazar her yıl yüzde 100 büyüyor. Mobil pazarlama büyük bir platform oldu. Geri dönüş oranları çok yüksek ve markalar tarafından çok tercih ediliyor. 2008’den bu yana, 20 milyondan fazla kişi mobil pazarlama kampanyasına katıldı. Turkcell 2010’da 50 farklı sektörde, 353 farklı firma ile 1600 mobil pazarlama projesi gerçekleştirdi.”

HP, webOS tabanlı baskıyı başlattı

HP, kongrede, HP ePrint Enterprise ve HP ePrint Mobile Print Location isimli iki farklı uygulama sundu. WebOS tabanlı akıllı telefonlardan kolayca ve güvenli baskı imkânı sağlayan HP webOS platformu ve HP ePrint Enterprise işbirliği tanıtıldı. HP, ePrint Enterprise ve mobil baskı lokasyon çözümlerini, BlackBerry’de de kullanıma sunuyor. Çözümler iPhone, Android, Windows ve Symbian işletim sistemlerini de destekleyecek.

Fizy’yi satın almak için masaya oturdu

TELİF haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişimi engellenen müzik sitesi Fizy.com’a finans desteği sunan Turkcell, Fizy’i satın almak için de görüşmelere başladığını açıkladı. Süreyya Ciliv, “Fizy’i satın almak için konuşuyoruz. Müzik bizim için çok önemli. Turkcell’i müziksiz düşünmek zor” dedi.

MobilKod’la ‘cep’te neler yapılabilecek

ETİKETLİ iletişimi başlatacak MobilKod uygulamasını bugün Türkiye’de Turkcell abonelerinden telefonları uyumlu olan 15 milyon kişinin kullanabileceği açıklandı. Uygulama, Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışıyor. http://gettag.mobi/tr adresinden, ‘MOBILKOD’ yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. MobilKod’un getireceği bazı yenilikler ise şöyle:
Bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin salon/seans bilgileri, oyuncularla yapılan röportajlar ya da kamera arkası görüntüleri gösterebiliyor.
Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi diğer kullanım alanları arasında.
MobilKod numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabilecek.

Mobilera ‘en iyi mobil reklam’ ödülü aldı

BARCE-LONA’daki kongrede düzenlenen Mobil Dünya Ödülleri’nde en iyi mobil reklam ve pazarlama kampanyası ödülünü Türk şirketi Mobilera aldı. Dünya GSM Birliği (GSMA) ödüle layık gördüğü Mobilera’nın Unilever Cornetto markası için geliştirdiği “Çok Oyunculu İnteraktif Bina Projeksiyon Oyunu”, İstanbul Galatasatay Meydanı’nda gerçekleştirildi. Dijital animasyon teknolojisiyle hazırlanan ve cep telefonu ile oynanabilen oyun projesi, açıkhavada oynanan dünyanın ilk çok oyunculu interaktif projeksiyon oyunu olarak kayıtlara geçmişti. Mobil Dünya Ödülleri’nde bu yıl en iyi mobil cihaz ödülünü iPhone 4, en iyi cihaz üreticisi ödülünü de Tayvanlı HTC kazandı. 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı