Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Microsoft dosthane anlaşma sağladı

  Hürriyet Haber
  21 Kasım 2001 - 04:37Son Güncelleme : 21 Kasım 2001 - 04:37

  Bilgisayar yazılım devi Microsoft firması, tekelcilik yaparak fiyat yükselttiği gerekçesiyle aleyhinde açılan toplu davada dostane anlaşma sağladığını açıkladı.

  Firma tarafından bu gece yapılan açıklamada, 100'den fazla kişinin açtığı toplu davada sağlanan dostane çözüm uyarınca, ABD'de mali durumu iyi olmayan okullara toplam değeri 1 milyar doları aşacak şekilde bilgisayar ve yazılım yardımı yapılacak.

  Davacılar, şirketi tekel konumundan yararlanarak Windows işletim sisteminin fiyatını şişirmekle suçluyorlardı. Açıklamada, bu dostane çözümle şirketin çözüm bekleyen bütün anlaşmazlıkların aşılması yolunda büyük bir adım atılmış olduğu kaydedildi.

  Amerikan hükümeti ve dokuz eyalet tarafından açılan davalarda da daha önce dostane çözüm bulan Microsoft, bu çözümü kabul etmeyen 9 eyalet ve AB Komisyonu'nun soruşturmasıyla mücadelesini sürdürmek zorunda.

  Dostane çözüm, haftaya salı federal yargıç tarafından da kabul edilirse, Microsoft yaklaşık 13 bin okula beş yıl boyunca bilgisayar yardımı yapacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı