Gündem Haberleri

  Microsoft beklenen yamayı erken yayınladı

  Hürriyet İnternet
  06.01.2006 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Microsoft, Windows'ta geçen hafta keşfedilen ve daha sonra yaydığı tehlikenin çok daha büyük olduğu anlaşılan güvenlik açığı için hazırladığı yamayı erken yayınladı. Microsoft hafta başında, bilgi güvenliği firmaları tarafından "oldukça tehlikeli" olarak nitelenen güvenlik açığı için gerekli yamanın testlerin hemen ardından 10 Ocak'ta dağıtılmaya başlanacağını açıklamıştı.

  Geçen hafta Windows işletim sisteminde keşfedilen bir güvenlik açığının sanılandan daha tehlikeli olduğu ortaya çıkmıştı. Bilgi güvenliği firmaları açığı "oldukça tehlikeli" olarak niteleyerek, Hizmet Paketi 2 yüklü, tamamen yamalanmış bir Windows XP dahil; Windows Server 2003, Windows 2000 ve Windows ME gibi eski Windows sürümlerinin de açığa sahip olduğunu vurgulamışlardı.

  Microsoft ise, aylık yazılım güncelleme döngüsünün dışına çıkarak açık için gerekli yamanın acil bir şekilde hazırlandığını, gerekli testlerin ardından 10 Ocak'ta yayınlanacağını açıklamıştı. Fakat Microsoft, kullanıcıları olası zor durumlardan kurtararak yamayı beklenen tarihten önce dağıtmaya başladığını duyurdu.

  Windows'un meta dosyaları (WMF) içindeki grafik dosyalarını işleme yönteminin sömürülmesi olarak tanımlanabilecek güvenlik açığı sayesinde, kötü niyetli kodun gizlendiği resimlerle bir bilgisayara virüs bulaştırılabiliyor, casus yazılımları yüklenebiliyor veya uzaktan kontrol sağlanabiliyor.

  Gerekli güvenlik yaması, otomatik güncelleme aracılığıyla ya da http://update.microsoft.com/ adresinden elde edilebiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı