Teknoloji Haberleri

  Micron Japon rakibi Elpida'yı satın alıyor

  BBC Türkçe
  04.07.2012 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Micron Technology, zor durumda olan Japon çip firması Elpida'yı 200 milyar Yen'e satın almayı kabul etti.

  Anlaşmanın bitiminde Micron dünyanın ikinci en büyük dinamik rastgele erişim hafızası (DRAM) çip üreticisi olacak. Çipler, kişisel bilgisayarların önemli bir parçası.

  Elpida, 448 milyar Yen değerinde borcu ödeyemediği için Şubat ayında iflastan korunma başvurusunda bulunmuştu. Micron genel müdürü Mark Duncan, "Çip sektörünün lideri olacak bir firma kuruyoruz" dedi.

  Duncan, anlaşmanın firmaların birleşmesinin "daha iyi araştırma ve geliştirme" ve "çekirdek bellek piyasa dilimlerine daha iyi erişim" yaratarak piyasa konumlarını güçlendireceğini söylüyor.

  Paranın karşılığı?

  Micron, anlaşma kapsamında aynı zamanda Elpida'nın yüzde 65'ini elinde tuttuğu Rexchip Electronics hisselerinin de sahibi olacak.

  Rexchip Electronics, Elpida ve Powerchip Technology firmalarının ortak girişim firması.

  Japonya ve Tayvan'da imalat tesisleri bulunan Rexchip de DRAM çipler üretiyor.

  Micron, Elpida ve Rexchip fabrikalarının üretim miktarının, şirketin mevcut üretim kapasitesini yüzde 50 artırabileceğini bildirdi. Micron başkanı Mark Adams, "Bu anlaşma, her zaman ihtiyaç duyduğumuz ek kapasiteye ulaşmamızı mümkün kulabilir" diyor.
   
  Uzmanlar da çip üretimi birimlerinin kurulmasındaki yüksek maliyet göz önünde bulundurulduğunda, Micron'un Japon rakibini satın alarak kendi altyapısını kurmaya harcayağı paranın sadece bir bölümünü harcadığını belirtiyor.

  Stifel'den Kevin Cassidy, "Yeni bir altyapının 6 ila 8 milyar dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

  'Artırılmış esneklik'

  DRAM çip üreticileri, azalan fiyatlar ve talep yüzünden zorlu bir zaman geçiriyor.

  Elpida'nın iflastan korunma başvurusu yapmasının yanı sıra, Micron da üç aylık bir süre içinde 224 milyon dolarlık zarar yaptığını açıkladı.
  Firma, sene başında 72 milyon dolar kardaydı.

  DRAM çipleri aslen kişisel bilgisayarlarda kullanılıyor, ancak akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla, çiplere olan talep azaldı. Bu diğer aygıtlar çoğunlukla NAND bellek çiplerini kullanıyor.

  Ancak Micron, Elpida'nın cep telefonları ve tablet bilgisayarları hedefleyen "mobil DRAM alanında iyi bir görünüşe sahip olduğunu" söyledi. Bu da sektörde yükselen talebi karşılamaya yardımcı olacaktır.

  Uzmanlar da Micron'un Elpida'nın imalat tesislerini kullanarak ürün yelpazesini çeşitlendirebileceğini düşünüyor.

  RBC Capital Markets'tan Doug Freedman, "kapasitelerini nasıl artıracakları açısından 'artırılmış esneklik' yeteneğini satın aldılar" yorumunu yaptı.

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı