"Sibel Arna" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Arna" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Arna

Mickey’nin pipisi vaa mı

‘Mickey’nin Çılgın Yolculuğu’ gösterisine gidip çıkışta Mickey’nin pipisi var mı diye soran kaç çocuk vardır sizce?

“Mickey Mouse ve arkadaşlarının gösterisi gelmiş, tüm dünyada izlenme rekorları kırmış, müzik harika, koreografi göz alıcı, kahkaha gırla” dediler gittik. Ama her şeyden önce Mickey, Minnie, Donald Duck ve Goofy’yi görmek için tabii...
‘Disney Live Mickey’in Çılgın Yolculuğu’ gösterisi Ergo sponsorluğunda Türkiye’ye geldi. 19 Ocak’ta Ora Arena’da başladı. 5 Şubat’a kadar devam edecek.
Ora Arena kapalı bir stadyum gibi, nefis bir gösteri merkezi ama biraz cereyanlı. Çocuğunun kuranderde kalmaması için kapıların altına havlu kıvırıp koyan evhamlı annelerdenseniz aman ha her hava sıcaklığına uyacak şekilde kat kat giydirin. Lahana gibi!
Gösteri gerçekten de söyledikleri gibi canlı çizgi film tadında. Rengarenk karakterler habire atlayıp zıpladıklarından olsa gerek, genellikle sert ve şiddetli esen bizim Rüzgar, hafif bir meltem kıvamındaydı. Gözlerini bir dakika bile sahneden ayıramadı. Bir tek Tiger’ın “Hadi herkes ayağa kalksın ve benimle birlikte zıplasın” sözlerini dinleyip kalktı ve zıpladı. Ha bir de sahneyi göremediği anlarda önümüzdeki kadının saçlarını çekti.
İlk bölüm 40 dakika. Sonra bir 20 dakika ara veriyorlar ikinci perde 30 dakika. Ben ilk yarıda eve döneceğimizi düşünüyordum ama Rüzgar kesinlikle karşı çıktı. Neymiş bakıcısının selamını Mickey’ye söylemeyi unutmuş: “Tekrar gelsinler, selam söyleyeceğim” diye tutturdu. Biz de kaldık.
İyi ki de kaldık. Yoksa Sinderella’nın elbisesinin sihirli değnekle değiştiği sahneyi kaçırdığıma kendi adıma çok üzülürdüm valla. O nasıl oldu hala anlayabilmiş değilim. Üç saniyede elbisesi tamamen değişti. Işık oyunu desen, değil. İkinci tuvaletin yırtmaç detayı, kollarındaki volanlar birinciden tamamen farklıydı. Valla bırakın çocukları biz büyüklerin bile ağzı açık kaldı. Çağla’nın kulağıma eğilip “Çabuk söyle, o çiçek nasıl iki saniyede kafasına kondu” diye soruşunu hayatım boyunca unutmayacağım herhalde.
Final de muhteşemdi. Bütün çocuklar ayağa kalktı, Donald amca sonunda konfetileri patlattı ve hep birlikte dans ettik. Çıkıp arabaya bindiğimizde Rüzgar’ın ilk sorusu ne oldu peki? “Anne Mickey’nin pipisi vaa mı?”. Anneannesi ve babaannesi gülme krizine girdi. Ben hiç nereden çıktı diye sorgulamadan “Evet var oğlum” dedim. O zaman Mickey erkek dedi. Son günlerde kim erkek kim kadın okulda da üzerine düştükleri bir konu. Bir de hiç istemesem de erkek olanı kendinden sayma duygusu pekişiyor. Mickey’i de sevdiği ve erkek çıkmasını istediği için ilk sorusu bu oldu. Erkek olduğunu öğrenince de pek rahatladı. Yol boyu etrafımızdaki diğer erkekleri saya saya eve ulaştık: “Baba erkek, dede erkek, dayı erkek, Kubilay erkek....”

M&S Minik Sahne açılıyor

Yenilenen Marks & Spencer Şaşkınbakkal mağazası ev ve çocuk koleksiyonunun sergilendiği katta açılan M&S Minik Sahne’nin ilk sürprizi Akbank Çocuk Tiyatrosuyla gerçekleşecek işbirliği oldu.
Tiyatro oyunlarının sergileneceği, değişik alanlardaki atölye çalışmalarıyla çocukların sanatsal becerilerini keşfedip yaratıcılıklarını sergilemesine imkan tanınacak olan atölyede her 15 günde bir Pazar günleri tiyatro oyunu sahnelenecek. Özgürce ve eğlenerek, yaratıcı ve eleştirel düşünerek farklılıklarını ortaya çıkarmak isteyen yeni nesillerimiz için hayata geçirilen M&S Minik Sahne’nin her cumartesi günü dans atölyesi olarak kullanılması planlanıyor... İki farklı yaş grubuna hitap edecek dans dersleri için katılım ücreti 15 lira olacak. İlk çalışma 28 Ocak Cumartesi..

* TİYATRO ETKİNLİK PROGRAMI
5-19 Şubat, 4-18 Mart, 1-15-29 Nisan, 13-27 Mayıs, 10-24 Haziran
* DANS ATÖLYESİ
Her Cumartesi saat 11.30-12.15 (2-5 yaş); saat 12.30-13.15 (6-9 yaş)

X